CIA TÜRKİYE'DEN ÖZÜR DİLEDİ

 Tarih: 16-12-2016 17:24:00  -   Güncelleme: 16-12-2016 17:27:13

CIA TÜRKİYE'DEN ÖZÜR DİLEDİ

 

 

Türkiye'yi DAEŞ'ten petrol almakla suçlayan ve daha sonra yalan olduğu ortaya çıkan görüntülerle ilgili CIA özür diledi.

 

Alınan bilgilere göre, özre neden olan gelişmenin hikayesi 2014 yılında yaşandı. ABD Dışişleri Bakanı John Keryy, 2014 yılında BM toplantısı sırasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na, "Biz de DAEŞ'ten petrol aldığınızın bilgileri var" dedi.

Çavuşoğlu, "John, size bilgi verenleri biliyoruz. Mısır ile ilişkilerimiz nedeniyle bize tepkili bazı Arap ülkeleri. Bu çok ciddi bir itham. Bana bunun belgelerini verin" diye tepki gösterdi.

Ancak ABD'den bir süre belge gelmedi. Çavuşoğlu, sonraki aylarda uluslararası toplantılarda görüştüğü Kerry'ye bu iddiasını hatırlattı.

Kerry, Çavuşoğlu'na bir dosya gönderdi. Dışişleri, dosyayı MİT'e iletti. Dosyanın içindeki iddia ve verilen koordinat araştırıldı. Koordinattaki yer, Kilis Belediyesi'nin asfalt şantiyesi çıktı.

 

RESMİ YAZI GÖNDERİLDİ

 

Kerry, Çavuşoğlu'ndan bunun üzerine özür diledi. Ancak ABD özrünü kurumsal hale getirdi. CIA, resmi bir özür yazısını Türkiye'ye gönderdi.

 

  Kaynak: haber 7
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI