BÜYÜKŞEHİRLERDEN KAÇANLARIN TERCİHİ OLDU

 Tarih: 15-04-2018 12:14:30

Ahırları bile kafe yaptılar! Evler 3 milyona satılıyor

Çanakkale'de Kazdağları'nın eteklerindeki Adatepe köyü, yerlilerden tarihi evleri satın alarak restore ettiren kentlilerin yerleşim alanı oldu. Konutları yazlık olarak kullanırken, bazıları da otel ve lokanta açtı, ahırları bile restore edip kafeye dönüştürdü.

 

Çanakkale'de Doğayla iç içe yaşamak için büyük şehirlerden kaçanların tercihi olan Kazdağları'nın eteklerindeki Adatepe köyü, yerlilerden tarihi evleri satın alarak restore ettiren kentlilerin yerleşim alanı oldu.

 

EVLER 3 MİLYON LİRAYA SATILIYOR

Rumlardan kalma taş evlerin 2-3 milyon liraya satıldığı Adatepe'yi ünlü isimlerin dışında kent kökenli bir çok kişi de tercih etti. Bazıları bu konutları yazlık olarak kullanırken, bazıları da otel ve lokanta açtı, ahırları bile restore edip kafeye dönüştürdü

AHIRLAR KAFE OLARAK KULLANILIYOR

Adatepe'de fiyatları 2-3 milyon lirayı bulan Rumlardan kalma taş evler ile bazı eski ahırlar restore edilerek konut, butik otel veya kafe olarak kullanılıyor.

1989 yılında sit alanı ilan edilmesinin ardından tarihi dokusu korunan Adatepe köyü, temiz havası, doğası, sessizliği ve otantik yapısıyla özellikle son yıllarda yüksek gelirli ailelerin gözdesi haline geldi.

1940'lı yıllara kadar 550 evin yanı sıra hamam, fırın, kahvehane, kunduracı, kasap, berber, zeytinyağı fabrikalarının bulunduğu köyde, kente yaşanan göçün ardından köylülerin sayısı parmakla sayılacak kadar azaldı.

Edremit Körfezi'ne

KaydoEdremit Körfezi’ne bakan bir tepeye kurulmuş çok eski bir köy olan Adatepe, doğal sit alanı içerisinde yer aldığından ülkemizin en iyi korunmuş köylerinden biri, tabi k Körfezi’ne bakan bir tepeye kurulmuş çok eski bir köy olan Adatepe, doğal sit alanı içerisinde yer aldığından ülkemizin en iyi korunmuş köylerinden biri, tabi ki en güzellerinden. Çanakkale’den gelirken Ayvacık’ı geçip, uçsuz bucaksız gibi görünen zeytin ağaçlarının arasında ulaştığınız Adatepe, güzel ve dingin.

Adatepe Köyü görülecek yerler

Adatepe’ye vardığınızda meydandaki asırlık çınar altındaki kahveler sizi karşılıyor. Köyün Arnavut kaldırımlı sokaklarını süsleyen nefis taş evler arasında rastgele dolaşmanız yapacağınız en güzel şey bence. Zeus Altarı ile birlikte Adatepe Köyü’ne 2 saat ayırmanız yeterli. Vakti olanlar için sabah kahvaltısından Zeus Altarı’nda günü batırmaya kadar keyifle kalınabilecek bir yer.

Zeus Altarı, Adatepe, Ayvacık

Kaz Dağları ve Edremit Körfezi manzarasına hâkim bir konumdaki Zeus Altarı Türkiye’nin en güzel manzarasına sahip yerlerinden biri. Zeus’un Truva Savaşı’nı izlediği yer olarak rivayet edilen, Edremit Körfezi’ne kuşbakışı bakan, harika manzarasıyla Zeus Altarı, aynı zamanda insanların tanrılara kurbanlar sunduğu bir yer olarak biliniyor. Adatepe Köyünün girişindeki tabelayı izleyip 750 metrelik yolu yürüdüğünüzde olağanüstü bir manzaraya ile karşı karşıya geliyorsunuz. Taşa oyulmuş merdiveniyle kayanın üzerinde çıktığınızda elinizdeki kamerayı bırakıp manzarayı seyre dalın.

Adatepe’ye nasıl gidilir

Adatepe’ye Çanakkale’den gelirken Ayvacık’ı geçip, Kaz Dağları’nı aştıktan sonra Küçükkuyu’ya ulaşılıyor. Çanakkale merkeze 105 km, Ayvacık’a 35 km. uzaklıkta Edremit Körfezi İda Dağları yamacında kurulu. İzmir-Adatepe arası ise 230 km ve yaklaşık 3 saat sürüyor. Küçükkuyu’nun içinden Zeus Altarı ve Adatepe Köyü tabelalarını takip ettiğinizde, yaklaşık üç-dört kilometre sonra karşınıza çıkıyor.

Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı‘na haftanın her günü yaklaşık bir saat süren aktarmasız uçuşlarla gelerek buradan da Adatepe’ye ulaşabilirsiniz. Gidip görülesi, kalınası bir yer Adatepe.

  Kaynak: bURSADABUGÜN.COM
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Kültür-Sanat HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI