BU KOLYELER NEFES ALIYOR

 Tarih: 12-03-2018 14:26:43

Tasarım ve hayal gücü ile günlük yaşamımız birleştikçe, üretimdeki sınırlarda zorlanıyor. Doğal yaşamın öneminin arttığı günümüzde kolyelerde hayatın içerisinde, canlı hale geldi. Kazdağları’nın ekosisteminden gelen tabiat dokusu, yaşayış ve verimlilik takılara yansımaya başladı. Cam şişe içerisinde terraryum uygulaması ile başlayan eserler kolye olarak kullanılmaya başlandı. 2 santimetrelik cam şişelerin içerisinde oluşturulan doğal yaşam ile takılarda canlı hale geldi.

 

Edremit ilçesinin Altınoluk mahallesinde yaşayan Filiz Yılmaz, doğadan topladığı çeşitli materyallerle terraryum üzerine eserler üretiyor. Terraryum uygulamalarında ise doğada bulduğu bitkisel ve hayvansal kalıntılar, böcekler ve bazı bitki türleri ile çeşitli ağaç dalları ve yapraklarını kullanıyor. Yılmaz’ın eserleri arasında, doğal yaşam içinden kareler ve Kazdağları’ndan adeta mini kesitler bulmakta mümkün. Yılmaz’ın yaptığı uygulamalar arasında en büyük ilgiyi ise kolyeler görüyor. Minik cam şişelerin içerisine özenle yerleştirilen toprak ve bitkilerle görsel şölen şeklinde kolyeler hazırlayan Yılmaz’ın kolyeleri dikkat çekiyor.

Yaklaşık 10 yıl önce hobi olarak başladığı çalışmalarını profesyonel hale dökmek isteyen Yılmaz, Altınoluk’ta kiraladığı eski bir yapıyı restore ederek atölye haline getirdi. Çalışmalarında kullandığı objelerin tamamını doğadan toplayarak elde ettiğini söyleyen Yılmaz, “Fanus ve akvaryumların içinde kullandığım malzemelerin tümünü doğadan topluyorum. Benim için o objeleri yapmam kadar, malzemeleri temin etmem de önemli. Kazdağları eteklerinde, doğal yaşam ortamlarından topladığım malzemeleri, camın içine yerleştirirken de o anla bağlantı kuruyorum” dedi.

Uygulamaları yapımı esnasında hiçbir standardı olmadığını da belirten Yılmaz sözlerini şu şekilde sürdürdü: “O anki psikolojim, içimden gelen neyse yaptığım çalışmalarımı üretiyorum. Seri üretim ya da çok fazla ürün çıkarmak gibi bir amacım da yok. Benim için her çalışmam ayrı bir değer taşıyor.”

Fabrikasyon ya da seri üretim yapmadığını belirten Yılmaz, öncelikle her eserinde kendi duygularını yaşatmaya çalıştığını söyledi. Çalışmaların tamamlamasında belli bir süresinin de olmadığı belirten Yılmaz, ilk terraryuma merak sardığı günden bugüne tamamlayamadığı ürünlerinde olduğunu belirtti. Yılmaz, “Bir eserin tamamlanması için beni tam olarak içimdekini yansıtmam gerekiyor. 10 yıldan bu yana üzerinde çalıştığım eserim bile var. Onun değeri benim için ölçülemez. İlave edilen her obje benim için bir hatıra” dedi.

Canlı kolye üzerine ilk olarak çalışmasının, sadece kendisini motive etmek amacıyla başladığını söyleyen Yılmaz, sosyal yaşamında gelen tepkilerle üretime başladığını söyledi. Kolyelerin bakımının da çok zor olmadığını belirten Yılmaz, “Kendi üzerimde taşımak istediğim bir kolye yapmak istedim. Bu kolyeyi kaktüsten yapmıştım. Şu an hem kaktüs cinsi bitkiler, hem de su yosunlarından bu kolyeleri yapıyorum. Bakımları zor değil. Birkaç damla su ve uygun ortam ile yıllarca dayanabiliyor bu bitkiler. Toprağı, gübresi, tüm ihtiyacı o minik camın içinde var. Zaten kolyeyi hisseden bakımını da anlayacak. Bitkiler ve toprağın durumu size ihtiyacını hissettiriyor” diye konuştu.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI