BSO BAŞKANI UĞUR , ANKARA'DA SANAYİ ODALARI KONSEYİ’NE KATILDI

 Tarih: 22-11-2017 11:16:48

Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğur, Sanayi Odaları Konsey Toplantısı'nda Bilim ,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldi.

 

Türkiye genelinden oniki sanayi odası başkanının katıldığı toplantıda ülke sanayi ve ekonomisini rahatlatan reformlar,istihdam ele alındı, katılımcılardan kentlerin ihtiyaç ve sorunları ile ilgili bilgi alındı.

Bölgelere dair ekonomik gelişmelerin de istişare edildiği konsey toplantısında , Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur da kent genelindeki sanayi atağına yönelik bilgiler verdi.Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ndeki gelişmeler ve yeni alan ihtiyacı ile Gökköy lojistik merkezinde başlatılan ihracat seferberliğine değinen BSO Başkanı Uğur,kentte üretim ve ihracat yapan sanayicinin bölgeye bir gümrük kazandırılması ile ilgili talebini dile getirdi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ,toplantıda bir konuşma yaparak , konseyde dile getirilen önerilerin pek çoğunun dikkate alındığını kaydetti ve sanayi odalarına istihdam seferberliğinde sağladıkları başarıdan dolayı teşekkür etti.

 

TOBB Başkanı,” İstihdamdaki başarımız, esasında dünya çapında bir olay. 2012-2016 dönemini kapsayan 5 yılda, Türkiye’de 2,4 milyon kişiye yeni iş sağladık. Avrupa'da en fazla istihdam artıran ülkeyiz. Almanya ve Fransa’nın toplamından fazla istihdam üretiyoruz.” diye konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu üretim artışıyla canlanan ekonominin, hükümetin istihdamı teşvik eden adımlarıyla, istihdama da olumlu yansıdığını ifade ederken şöyle konuştu: “Son verilere göre, Ağustos sonu itibariyle, geçen sene aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda, 1,5 milyon kişiye ilave istihdam sağladık. Toplam istihdam edilen kişi sayısı, 28,8 milyonu buldu ve tüm zamanların en yüksek istihdam rakamına ulaşmış olduk.” TOBB Başkanı ihracatın da büyüdüğüne vurgu yaparak ilk 9 ayda sanayi ürünü ihracatının geçen senenin ilk 9 ayına göre, 10 milyar dolar arttığına dikkat çekti. Bakan Faruk Özlü’nün iş dünyası ile istişareye büyük önem verdiğini ifade eden Hisarckılıoğlu, bu yaklaşımın iş dünyası için moral olduğundan söz etti. Faruk Özlü’nün daha iyi işler yapmaları için kendilerini yüreklendirdiğini bildiren TOBB Başkanı, “Türkiye’nin Otomobili projesinde de, sağolsun yine Sayın Bakanımızdan en büyük desteği aldık. Onun bu işe sahip çıkması ve tüm kamu’yu koordine etmesi sayesinde, bu tarihi adımın gerçekleşmesi mümkün oldu” dedi.

 

Bakan Özlü de konuşmasında, bir yandan ihracatı artırırken diğer yandan da ithal edilen ara malları ve sanayi ürünlerinin yerlileştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin ithalatını yaptığı ara mallardan ilk aşamada 978 ürün tespit ettiklerini, bu sayıyı zamanla 2 bin 600'e kadar çıkaracaklarını anlatan Özlü, kimya, ilaç, elektronik, makine, teçhizat, gıda ve motorlu kara taşıtları sektörlerindeki ürünlerin Türkiye'de üretilmesi için teşvik mekanizması kuracaklarını söyledi.

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı Uğur’un, sanayinin sorunları ve beklentilerinin ele alındığı konsey toplantısının ardından Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü’ye özel olarak Balıkesir Sanayi Odası üyelerinin taleplerini anlattığı öğrenildi.

  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI