BAŞKANLAR ATA YADİGARI GELENEĞİ YAŞATIYOR

 Tarih: 12-08-2017 11:49:12

BAŞPEHLİVANLARA ALTIN GELENEĞİ

 

 

37. Geleneksel Kurtdere Yağlı Güreşleri’ne ev sahipliği yapan Balıkesir’de , geçmişten günümüze ata gelenekleri sürdürülüyor.

 

Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri öncesi kentte büyük bir heyecanla başlayan etkinlikler geçtiğimiz gün Başpehlivanların şehir turuyla başladı. Daha sonra Balıkesir protokolü ve halkın geniş katılımı ile büyük bir kortej yürüyüşü düzenlendi.

 

Akşam saatlerinde ise Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Ahmet Edip Uğur’un öncülüğünde bir gala yemeği düzenlendi. Etkinliklere Türkiye genelinden güreşseverler,pehlivanlar ve çok sayıda protokol üyeleri ile Balıkesir ve ilçelerinden belediye başkanları,Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi yetkilileri ile meraklı vatandaşlar katıldı. Vatandaşlar başpehlivanlar ile fotoğraf çektirmek için birbiriyle yarıştı.

 

Öte yandan etkinliklerin en dikkat çekici yanı geçmişten günümüze yaşatılmak istenen başpehlivanlara altın hediye takdimleri oldu.Gün içindeki etkinliklerde Paşa Camii Meydanı’nda mahalle muhtarları başpehlivanlara altın takdim etti.

 

Balikesir Sanayi Odasi Yönetim Kurulu Başkani Ismail Uğur ve Balikesir Ticaret Odasi Başkani Fahri Ermişler de ata yadigarı geleneği yaşatmak için gala yemeğinde bir araya geldikleri Kirkpinar Başpehlivani Ismail Balaban ve Kurtdere Başpehlivani Orhan Okulu’ya altin hediye etti.

  Hava Durumu HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI