BAŞKAN UYSAL 100 YILLIK HUSUMETİ ÇÖZDÜ

 Tarih: 14-07-2018 16:07:18

BAŞKAN UYSAL 100 YILLIK HUSUMETİ ÇÖZDÜ

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, 100 yılı aşkın süredir Bergama Çamavlu ve Burhaniye Korucaoluk köyleri arasında yaşanan mera sınır ihtilafı, Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın girişimleriyle çözüme kavuştu. 

Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle tüzel kişiliği son bulan Çamavlu Köy Muhtarlığı’nın halefi Bergama Belediye Başkanlığı ile Korucaoluk Muhtarlığı’nın halefi Burhaniye Belediye Başkanlığı arasında protokol imzalandı. 

Başkan Necdet Uysal’ın iki komşu ilçe arasında uzun yıllardır husumete sebep olan meranın filli kullanımıyla ilgili girişimleri meyvesini verdi. Başkan Uysal ile Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç arasında imzalanan protokol uyarınca, söz konusu meranın fiili kullanımıyla ilgili düzenlemeler konusunda mutabakata varıldı ve sınırlar belirlendi. Söz konusu alanın, Bergama Çamavlu Mahallesi ve Burhaniye Korucaoluk Mahallesi halkı arasında paylaşımına karar verildi. Protokolde çizilen sınırlar çerçevesinde, Çamavlu halkı tarafından Küçük Toklu, Korucaoluk halkının ise Düvelek olarak bildiği noktadan Karataş mevkii ve Kazıkbatmaz tepesine çizilen hat ile İzmir il sınırı arasında kalan alan, Korucaoluk halkının kullanımına bırakıldı. Parselin kalan kısmının Çamavlu halkının ve ihtiyaç durumunda Çamavlu Mahallesi’ne komşu Bergama Belediyesi mahallelerinin kullanımında olmasına karar verildi. Krokide belirtilen kırmızı renkli hatta tel örgü çekilmesi ve iki tarafın da belirtilen sınırı aşmaması konularında mutabık kalındı. 

Protokol aşamasında, söz konusu alana rüzgar enerji sistemi yatırımı yapacak olan ALİBEYRES Rüzgar Enerji Üretim A.Ş. yetkilisi Mehmet Hazır da yer aldı.

Hazır, mahalleler arasındaki uzun soluklu husumetin çözüme kavuşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, emekleri için Başkan Uysal’a teşekkürlerini iletti. 

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ile el sıkışmış olmanın 100 yılı aşkın zamandır süren husumetin son bulması açısından önemine değinen Başkan Uysal, mahkemelere kadar taşınan bu konunun karşılıklı anlayış ile çözülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Tarafların söz konusu taşınmazın mülkiyet ve kullanım hakkına ilişkin olarak açtığı ve halen görülmekte olan dosyadaki iddia ve haklarından karşılıklı olarak feragat ettiklerini anlatan Uysal, “Bir süredir yürüttüğümüz çalışmalar ve uğraşlar sonuç verdi. Husumetin sonlanması ve çözüme bağlanması iki taraf için de büyük kazanım sağlayacaktır. En kısa sürede rüzgar enerji şirketi bu alanda çalışmalarına başlayacak. İki ilçe için de hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu. 

  Kaynak: İHA
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI