'BAŞKAN SİZİNLE' EKİBİ SEL FELAKETİNİN YAŞANDIĞI SÜBEYLİDERE'DE

 Tarih: 21-07-2017 11:35:22

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, AFETZEDELERİN YARALARINI SARIYOR

 

Burhaniye ilçesinin, kırsal Sübeylidere Mahallesi’nde yaşanan sel felaketinin yaşattığı olumsuzlukları ilk andan itibaren gidermeye başlayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, tüm hatlarıyla selzedelerin yaralarını sarmaya devam ediyor.

 

Burhaniye ilçe merkezine yaklaşık 15 kilometre mesafede ve Madra Dağı’nın yamaçlarında yer alan Sübeylidere Mahallesi’nde, geçtiğimiz gün sabah saatlerinde yaşanan sel felaketinde can kaybı olmazken, ciddi oranda maddi hasar meydana gelmişti. Yaklaşık yarım saat süren yağışın getirdiği sel, ağaçları devirirken, 1 kamyon, 19 otomobil ve 1 römork sel sularına kapılarak kullanılamaz hale geldi. Bağ ve bahçelerdeki ekili ürünler yok oldu, köy yolları bozuldu ve 3 ev, 3 iş yeri, 1 de köy tuvaletlerini su bastı. Yaşanan felaketi haber alan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ilgili tüm birimler, Burhaniye Belediyesi, ilgili resmi kurum ve kuruluşların ekipleri, mağduriyetlerin giderilmesi için felaketin yaşandığı saatlerde yardım çalışmaları başlattı.

Belediye Başkanı Apmet Edip Uğur’un talimatıyla, tüm hatlarıyla Sübeylidere Mahallesi’nin yaralarını sarmak için çalışan Büyükşehir Belediyesi, felaketin üzerinden 4 gün geçmesine rağmen, selzedelerin yanından ayrılmıyor. Mahallenin içme suyu ihtiyacını karşılayan su hattı borularının selin şiddetiyle patlaması sonucu suları kesilen 350 nüfuslu Sübeylidere halkı, aynı gün yapılan çalışmalar neticesinde mağduriyet yaşamadı. Belediye birimleri sayesinde, iş makineleri tarafından, sele kapılan araçlar çekildi, mahalle meydanı, ev ve iş yerlerindeki çamur ve molozlar temizlendi ve neredeyse mahallede hayat normale döndü.

Selzedelerin tüm ihtiyaçlarının karşılanması için gereken her şeyin yapıldığından emin olmak isteyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki ‘Başkan Sizinle’ isimli özel ekibini de mahalleye gönderdi. Beyaz Masa’da görevli personellerin de katıldığı ziyaret gün boyu sürerken, görevliler mahallede çalmadık kapı bırakmadı. İlk önce mahalle meydanında selzedelerle bir araya gelen belediye görevlileri, yaşanan felaket ile ilgili detaylı bilgiler aldı. Başkan Sizinle ekibi ve Beyaz Masa görevlileri, daha sonra selzede mahalle halkının evlerine gitti. Çocuklarla sohbet ederek psikolojilerinin düzelmesi için hikaye kitapları da hediye eden görevlilere mahalleli teşekkür etti. Yardıma ihtiyacı olan selzedelerin eksikliklerini not alan görevliler, hazırlanan gıda yardımlarını evlere bıraktı. Selzedelerin istek, görüş ve önerilerini yetkili birimlere aktaran yetkililer, bozulan yolların kısa sürede onarılacağını söyledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ve kendilerini yalnız hissettirmeyen Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a teşekkür eden mahalle halkı, duygularını ifade ederken gözyaşlarını tutamadı. Felaketin yaşandığı andan itibaren belediye ekiplerinin yanlarında olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Köyümüzde 50 yıldır ilk kez böyle büyük bir felaket oldu. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, devletimizin ilgili kurumları hemen yardımımıza koştu. Belediye Başkanımız Ahmet Edip Uğur’dan ve tüm belediye çalışanlarından Allah razı olsun. Hep yanımızdalar ve çok faydaları oluyor. Hemen temizlikler yapıldı ve hala bizlerin yanındalar. Allah onları korusun” dedi.

‘Başkan Sizinle’ ekibi sorumlularından Ahmet Mustafa Karabörüklü, TV100 mikrofonlarına yaptığı açıklamada, “Başkan sizinle ekibi olarak evleri ziyaret ettik. Burada ciddi bir afat yaşandı ve hayat normale dönmeye çalışıyor. Biz de vatandaşlarımızın dertlerine derman olmaya çalışıyoruz. Onlara Büyükşehir Belediye Başkanımızın selamını getirdik. Yardıma ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. İsteklerini not alıp ilgili birimlere ilettik. Su sıkıntısı aynı gün, BASKİ tarafından çözülmüş. Araçlar kullanılamaz hale gelmiş, yolları bozulmuş. Büyükşehir Belediyemiz ve Burhaniye Belediyemizin ekipleri köyümüzün yanında ve yaralarını sarıyor. Bizler dertlerini dinleyerek hafifletmeye çalışmaktayız” diye konuştu. 

  Kaynak: Haber Merkezi
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI