BALIKESİR ,YENİ ENDÜSTRİ DEVRİMİ 4.0'A HAZIRLANIYOR

 Tarih: 26-07-2017 16:37:58

BALIKESİR “ENDÜSTRİ 4.0”A HAZIRLANIYOR

Balıkesir, yeni endüstri devrimi 4.0’a hazırlanıyor.

Dünya, üretim maliyetlerini düşürecek ve verimliliği artıracak 4. sanayi devrimine entegrasyon için hazırlanırken, Türkiye'nin önemli sanayi ve ticaret kentlerinden Balıkesir’de de sanayinin "Endüstri 4.0" a uyumlu hale getirilmesi için çalışma yapılıyor.

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur ve Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler öncülüğünde,Valilik,Büyükşehir Belediyesi,Balıkesir Üniversitesi ,Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğü ile OSB yönetimlerinin de paydaş olduğu proje kapsamında şehre Endüstri 4.0’a Geçiş Araştırma ve Uygulama Merkezi kurulması için ilk adım atıldı.

ENDÜSTRİ 4.0’A GEÇİŞ ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ

Konuyla ilgili TV100 mikrofonlarına bilgi veren Balıkesir Organize Sanayi Bölge Müdürü Mesut Eray şöyle konuştu:

Organize sanayi bölgeleri ,Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlıdır. Bakanlık bünyesinde bu sene 2017 yılı içerisinde rekabetçi sektörler programı açıldı. Bu rekabetçi sektörler programı içeriğinde imalat sanayi başlığı var. Bu imalat sanayi başlığı altında Avrupa Birliği kaynaklı bazı fonların proje karşılığında kullandırılması amacını güdülmekte. Biz de bir süre önce imzalanan protokol ile Organize Sanayi Bölgemizde bir tekno atölye kuruyoruz. Bu tekno atölyenin bir kısmında , OSB'ye gelecek olan firmalarımızla yerel firmalarımız arasındaki işbirliğini artırabilmek, yerel firmalarımızın endüstri 4.0 a geçişlerini kolaylaştırabilmek maksadı ile bir merkez oluşturmaya karar verdik. Bu merkezin ismi Endüstri 4.0'a Geçiş Uygulama ve Araştırma Merkezi. Bu kapsamda bir proje hazırladık ve yaklaşık 2 milyon 667 euroluk projeyi Bilim ,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na sunduk. Eylül ayına kadar değerlendirilmesi yapılacak..Eğer Bakanlık'ta kabul görürse ve uygun olursa inşallah Ekim ve Kasım ayında da malzemelerimizi almayı planlıyoruz. OSB içerisinde tekno atölyenin bir kısmını bu makinelerimizle bu ekipmanla donatarak mevcut firmalarımızın da yerel firmalarımızın da istifadesine sunacağız.İkinci projemiz olarak ise Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA)' nın açmış olduğu bir çağrıda teknik destekle alakalı bir proje sunduk. Bu proje tamamen hem Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü personelinin hem de bazı firmaların temsilcilerinin teknik destek kapsamında eğitilmesini kapsamakta.  Bu projemiz de onaydan geçti. İnşallah Ağustos ayı içerisinde konu ile ilgili eğitimlerimiz başlayacak.'

SANAYİCİNİN FİKRİ ÜRÜNE DÖNÜŞECEK

İleri teknolojik ürünlerin üretilebilmesine büyük kolaylık sağlayacak endüstri 4.0’a geçiş süreci ile OSB bünyesindeki Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde öğrenciler endüstriyel tasarıma dayalı eğitim görecek, hem de sanayicinin fikri daha hızlı ürüne dönüştürülebilecek..

Türkiye’nin "dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma, kişi başına geliri 25 bin dolara yükseltme ve 500 milyar dolar ihracat yapma" hedeflerine ulaşabilmesi için son dönemde ekonomik büyüme performansı ile büyük atılım gösterip birbiri ardına yatırım çeken kent için Endüstri 4.0 büyük bir rekabet unsuru olacak.

  Kaynak: Haber Merkezi
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI