BALIKESİR ŞOFÖRLER ODASI'NDA YENİ DÖNEM

 Tarih: 07-01-2018 19:37:00  -   Güncelleme: 29-05-2018 20:32:41

BALIKESİR ŞOFÖRLER ODASI'NDA YENİ DÖNEM

Balıkesir Şoförler Odası 2018 Yılı Genel Kurulu seçimlerinde, Rıza Tekin 637 oyla başkan seçildi. Eski Başkan Fehmi Erdem ise, 555 oy aldı. Tekin, ilk genel kurulda eski üyelerin, artık faydalanamadığı indirimlerden faydalanması için karar çıkaracağını söyledi.

Balıkesir Şoförler Odası 2018 Yılı Genel Kurulu; Divan Başkanlığı’nı Esnaf Odaları Birliği Başkan Yardımcısı Necdet Erkan, Başkan Vekilliği’ni Hayati Seçen, Katip Üyelikleri ise; Erol Çetin, Ahmet Yılmaz ve Hasan Aşeren tarafından yapıldı. Balıkesir Şoförler Odası Başkanı 637 oyla Rıza Tekin oldu, diğer aday Fehmi Erdem ise, üyelerden 555 oy aldı.

Atatürk ve silah arkadaşlarıyla şehitler ve Şoförler Odası üyelerinden ebediyete intikal edenler adına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Balıkesir Şoförler Odası 2018 Yılı Bursa Escort Genel Kurulu, gündem maddelerinin okuması ve oylanmasıyla devam etti. Sonrasında bir konuşma yapan Fehmi Erdem “4 yılda bir yaptığımız genel kurulumuzda esnaf teşkilatımıza yakışır bir şekilde genel kurul yapalım. Sevgi ve saygı çerçevesinde çizmeyi aşmadan kaybeden, kazananı kucaklasın. Seçim bitsin geçim başlasın temennisiyle hepinize teşekkür ediyorum, sağduyuya davet ediyorum. Değerli arkadaşlar bu zaman kadar bana güvendiğiniz için hepinizi çok seviyorum. Benim temennim kim kazanırsa kazansın fakat odamız, teşkilatımız kazansın. Kol kola sarılalım, seçim bitti, geçim başladı diyelim hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Fehmi Erdem’in Yönetim Kurulu Listesinde şu isimler yer aldı:

Yüksel Bilgiç, Nevzat Güneş, Mehmet Nihat Aytar, İbrahim Candan, Fehmi Çamartay, Şakir Candan, Yaşar Çetin, Serkan Atmaca, Tolga Altay, Erdinç Gültekin, Gökhan Ferahlı.

Diğer aday Rıza Tekin Yönetim Kurulu Listesi ise şöyle:

Mithat Pınar, Mustafa Önsöz, Taner Özden, Yakup Kahraman, Mustafa Çakır, Hakan Köse, Salim Çakar, Serdar Kese, Nural Canseven, Ertan Savaş, Nihat Targal.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Federasyonu Fevzi Albayrak’ın kongre için gönderdiği mesajın okunmasının ardından kürsüye çağrılan Rıza Tekin, şu ifadelere yer verdi:

“Kimsenin yaptığını eleştirmeden güzel bir seçim çalışması gerçekleştirdik. Taksi ve taksi dolmuş işletmecisiyim. Sorunlarımızı çözmek için Şoförler Odası’nı temsil edilmesi gereken her branştan güzel bir yönetim yaptık. İlk projemiz, mevcut şoförler odamızın bir iktisadi işletme adı altında şirketi var. Bu şirket için ya bir sigorta acenteliği alacağız ya da bir sigorta acenteliğiyle komisyon oranında anlaşacağız. Kendimden örnek vereyim. En ucuz ve en küçük araç bizde. Bizim  en düşük kaskomuz 1600 lira. Trafik sigortasıyla beraber buna ek olarak, hesapladığımızda bir esnafın yıllık 2500 lira gibi trafik ve kasko ödemesi var. Eğer bu zorunlu harcamayı odamıza veya anlaştığımız sigorta şirketine yaptırırsak oda personeli bu poliçeyi kestiğinden dolayı da personel giderimiz de olmayacak. Üye başına net olarak %10 menfaat sağlanmış oluyor. 2500 liranın %10’unu  hesapladığınız takdirde, 250 lira civarında yıllık üyemizin karı oluyor. Bu da yıllık Şoförler Odası aidatına tekabül ediyor.

İkinci ve benim gibi ahilik kültüründe yetişmiş bir esnaf için çok değerli olan mesleği terk eden veya belli bir süre sonra terk edecek olan yaşça büyük  abilerimizi ilgilendiren bir projemiz var. insanlar yıllarca bu odaya aidat ödüyorlar en son aidat ödemeleri bittiğinde diyorlar ki sizin artık Şoförler Odası ile hiçbir ilişiğiniz kalmadı. Siz buradan geçerken eskiden bu oda bizim odamızdı diye bakıp geçiyorsunuz. Biz düğün salonlarında ve tüm diğer bağlı yerlerimizde mesleği terk etmiş abilerimize yine indirimlerimizin geçerli olmasını sağlayacağız. İlk yönetim kurulu toplantısında bunu ele alacağız. Servisçi arkadaşlarımızın servis belgesi çok büyük bir sıkıntı haline geldi. Mithat Pınar başkanlığında odamızda bir masa yapacağız. Bu masada iki personel başında da Mithat Pınar olacak. Başta servisçilerin serbest güzergah belgesi olmak üzere; köy minibüsçüleri ve dışarıdan kırsal mahalleden gelen minibüslerin evrak takipleri yapılacak. UKAME güzergah belgesini onayladığında size onaylandığına dair size mesaj gönderilecek. Bunun ardında gidip ücretini UKAME’ye yatırıp belgenizi alabilirsiniz.”

 “KORSANI BİTİRECEĞİZ”

Tekin “Özellikle dolmuş taksicilere ve kırmızı kuşaklı minibüsçülerimize bu güne kadar hep korku  olarak gösterilen bir siyah kuşak gerçeği var. Bu gerçek, bu oda üyelerinin gerçeği. Köyler var şehir içi var. Bu konuyu  özellikle söylemek istiyorum, siyah kuşakların durumu mahkemede. Mahkemeden karar ne çıkarsa biz hiçbir arkadaşımıza zarar gelmeden ne yapmamız gerekiyorsa onu yapacağız. Taksicilik benim kendi mesleğim taksi durağım var. bizim en büyük sorunumuz korsan. 220 esnafın ekmek yeri 18 saat direksiyon sallayarak ekmek parası kazanmaya çalıştığı meslekte, sarı takside korsanı bitireceğiz. Öyle bir hal aldı ki  bu olay. Suriyeliler Arapça kartvizit bastırmış, kendi memleketlilerini taşıyor. Konu ne olursa olsun. Siyasi mücadelelerle vergi dairesine olan şikayetlerle önüne geçeceğiz. Korsanı bitireceğiz. Şehir içi toplu taşıma araçlarının sorunu belli. Tek sıkıntımız grupların araç koltuk sayılarının farklı olması. Dolmuş taksicinin 8+1’i var kırmızı kuşaklılar 14+1 Ayşebacı 17+1 köy birlik daha fazla koltuğa sahip. Bu gruplar bir araya gelerek sorunları çözeceğiz. Hepsinin temsilcisi olacak, projelerini hazırlayacaklar. Kamyon şoförü arkadaşlarıma şu sözü veriyorum. İçimizde sizden bir temsilcimiz yok. Bununla ilgili görüşmelerimiz oldu. Fehmi abinin Nevzat Başkanın meslekleri, bizimle olmak istemediler. Kamyoncu abilerime şu sözü veriyorum. Şu anda nasıl temsil ediliyorsanız, yine en iyi şekilde temsil edileceksiniz. Hatta sizden bir temsilcimiz olmadığı için temsilciniz ben olacağım.” diye konuştu.

ERDEM: ÜYELERİM İÇİN VERDİĞİM MÜCADELEYE ALLAH ŞAHİT

Fehmi ErdemBalıkesir’i il genelinde  üyelerim için verdiğim mücadeleye Allah şahittir. Elimden geldiği gücümün yettiği kadar. Gelelim S plakaya sene 2004 harf grubu verilmiş fakat ne tahdit nede tahsis var. 2006’da geldiğimizde plakaları dondurduk. 2007 yılında belediyeden onay aldık o tarihten sonra bir tane plaka girdi mi arkadaşlar. S plaka için mücadele vermedik mi elimden ne gelirse yaptık. Ben bu konuda o kadar rahatım ki. Gelelim T plakalara 2005’de geldiğimiz zaman kaç tane T plaka vardı ? 2210 tane yine aynı. Hiç dışarıdan plaka sokturmadık. Bir plaka sokmuş olsak meslektaşımızın hakkını gasp etmez mi? İhtiyacı olanları yapılandırdık. Taktir edilir edilmez, bir şey yapmadın dediler o yüzden anlatmak istedim. Gelinir söylenir mücadele edilir gereği neyse yapılır. Ben esnafımın her zaman arkasındayım. Kimseye hiçbir şey söylemek istemiyorum, sisteme girme meselesi. İlk önce köylü kardeşlerim bu sisteme girdiler. Ne şekilde girdiklerini, nasıl köprü olduğumu onlar bilirler. Taksi dolmuşçularla da defalarca gittik 8+1 yarısı kabul etti, diğer yarısı sonradan kabul etti. Eskiden sen bunu 8+1 yap diyenler bana düşman kesildiler. Arkadaşlar  bu taktiri hepiniz biliyorsunuz. Bilmeyene ne anlatsam da bilmek istemez. Köy minibüslerinde biliyorsunuz çıkan yasa engelli rampası gibi 2008 yılına kadar bu sisteme geçeceksiniz dediler. Biz çalışarak kırsal kesim için bir proje ürettik. Kırsal kesimde kalan yani Büyükşehir olmadan mücavir alan içindekiler hariç engelli rampası istenmeyecek. Belediye Başkanımız Zekai Kafaoğlu seçildiği zaman kendisine gittik. Esnaf teşkilatının sorununu anlattık ve sorun bulunmasını istedik. Diğer çevre illerden örneklerini sunduk getirip önüne koyduk kendisi inceledi ve yüksek dedi. Kendisine buradan şükranlarımı sunuyorum yüzde 5’i düşürdü.” dedi.

BÜTÜN ŞOFÖRLER BENİM KARDEŞİM”

1984 senesinde kamyonculuğa başladığını ve 30 yıl kamyonculuk yaptığını belirten Erdem “Kamyoncuların başkanlığını yaptım. Kamyoncular beni tanır; iyi, kötü niyetimi bilir. Rıza kardeşim onlardan kimsenin yönetim için çıkmadığını söyledi. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Bütün şoförler benim kardeşimdir, onlar için elimden ne gelirse yaparım. Ben hepinizden birlik beraberlik istiyorum. En büyük şey sandıktır. Sandıktan çıkana saygı duyarak gereğini yaparız. Kime inanıp kime güveniyorsanız gereğini ona yapın. Ben burasını hak etmiyorsam onun da gereğini yapın. Benim tekrar tekrar kendimi size tanıtmama gerek olmadığına inanıyorum ve hepinizi çok seviyorum.” diye konuştu. 

  Kaynak: Gazete Ekspres
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI