BALIKESİR ‘ LOJİSTİK ÜS ‘ OLACAK

 Tarih: 05-07-2017 19:47:49

BALIKESİR ‘ LOJİSTİK ÜS ‘ OLACAK

LOJİSTİK KÖY’DE KONTEYNER SEFERLERİ BAŞLADI

Balıkesir sanayi, lojistik sektöründe de ön plana çıkmaya hazırlanıyor.

Son dönemde sanayii alanında büyük gelişmeler yaşayan Balıkesir’in Gökköy Lojistik Merkezi'nde konteyner seferleri başladı.

Ege ve Marmara’nın en önemli bölgesinde yer alan kentin Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan lojistik köy, bölgenin önemli taşıma üslerinden biri haline gelecek..

İstanbul - İzmir otoyolu ve Çanakkale 1915 Köprüsü - otoyol projeleri ile ulaşımda stratejik bir önem kazanan Balıkesir, lojistik köyden yapılacak yük transferi ile de dünya markası bir kent olacak.

Konuyla ilgili TV100 mikrofonlarına konuşan Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğur,projenin Balıkesir’e getireceği faydaları anlattı.

Uğur,'Bugün Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Lojistik Köy'deyiz.Ulaştırma Bakanlığı'nın çok ciddi bir yatırımı olan lojistik merkezimiz tamamlandı,sanayicilerin üreticilerin hizmetine sunuldu.

Biz de Balıkesir Sanayi Odası olarak , hizmete açılan lojistik köyünün kullanıma açılmasından dolayı firmaları davet ettik,ithalat ve ihracat ile ilgili çalışmalar başladı.

İnşallah önümüzdeki günlerde , Ağustos ayı gibi , aksiyonlar ihracat-ithalat,konteyner ve kuru yük anlamında artacak.Biz de bugün incelemelerde bulunduk,firma yetkilileri ile herhangi bir sıkıntı olup olmadığını görüştük.Ayrıca sanayicilerimiz ile de ihracatın buradan yapılması ile ilgili görüşüyoruz.Çünkü buradan ihracat yapıldığı zaman navlun anlamında ciddi avantajlar geliyor.Biz buradaki hareketin başlaması ile Eylül ayı gibi gümrük açılması ile ilgili Sayın Başbakanımız ve Bakanımızdan ricada bulunacağız.Hareket başlaması lazım ki,gümrük açılması ile ilgili talep olsun,onlar da olumlu karşılasın.

İnşallah 2018 yılında,gümrük de açıldığı zaman lojistik köyümüz ciddi anlamda aktif olduğunda ,Balıkesir'in ihracatına büyük katkısı olacak.Bilindiği gibi 2023'te 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefimiz var ve bu hedefimize ulaşmamız lazım.Balıkesir'in Organize Sanayimizin de büyümesi ,lojistik merkezimizin adeta bir üs haline gelmesi ile sanayicimizin İzmir'e veya başka şehirlere gitmesine gerek kalmayacak.Konteyner ile malını Balıkesir'den dünyanın her yerine ulaştırabilecek.' diye konuştu.

İlk etapta otomobil, konteyner, sunta, mdf , mermer ürünleri, gıda maddesi, kaolin, elyaf ve sentetik malzeme, içecek maddeleri , askeri yükler, demir cevheri taşımacılığı planlanan lojistik köyü,ulaştırma maliyetlerinin düşmesi ve ham maddeye yakınlığı nedeniyle yatırımcıyı da şehre çekecek..

Tekirdağ-Bandırma Trenferi Projesi ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesiyle bütünleşmesi planlanan proje ile bölgeden yüklenen ürünler, Avrupa ve Orta Asya’ya kadar kesintisiz iletim imkanına sahip olacak.

Yüklenen malın ulaşım süresi ile maliyetinin düşmesi ihracatı artıracak, Balıkesir ,bölge ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacak..

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI