BALIKESİR'İ ZİRVEYE TAŞIYAN FABRİKALAR AÇILIŞA HAZIRLANIYOR

 Tarih: 08-04-2018 14:23:44

BALIKESİR'İ ZİRVEYE TAŞIYAN FABRİKALAR AÇILIŞA HAZIRLANIYOR


 

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde şehri 2017 yılı yatırım sıralamasında Türkiye 1.'si yapan fabrika inşaatları hızla sürüyor.

 

Kara,demiryolu ve deniz taşımacılığı ile stratejik konumundan dolayı dev firmaların  önemli yatırım kararları aldığı bölgede geçtiğimiz aylarda imza protokolleri yapılan 4 büyük firma 2018’in ikinci yarısında birer birer hizmete girecek.

 

Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur'un girişimleri ile Balıkesir OSB'ye yatırım kararı alan Şişecam,Filli Boya,Kalekim ve HEG Gıda gibi ihracat lideri markalar pek yakında üretime başlayacak.

 

Uğur,fabrikaların inşa süreciyle ilgili son durumu sosyal medya hesabında 'Karınca misali yatırımların Balıkesir'e kazandırılmasında katkımız olan Şişecam/Filli Boya/KaleGrubu/HEGGIDA fabrikalarında yatırımlar sona yaklaştı.2018'de üretime başladığında binlerce kişiye iş ve aş kapısı olacak.' ifadeleriyle paylaştı.

 

Firmalar 2017 yılı içinde birbiri ardına yatırım imza protokollerini imzalamış,böylelikle tahsis edilen arsalarda temeller atılarak sözleşmelerde yer alan tarihlere yetiştirilmek üzere inşaat süreçleri başlamıştı..

 

2018 yılında faaliyete başlayacağı açıklanan fabrikalardan Kalekim çok yakında Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi'nde tamamlanan tesise taınacak.Projede kalite kontrol ve özel üretim binaları ile idari bölüm yer alıyor.

 

İlk etapta 3 bin kişinin istihdam edileceği öngörülen projelerden diğeri de BETEK Filli Boya.Firmanın yeni üretim tesisinde çalışmalar hızla tamamlanıyor..Kasım 2018'de açılacak fabrika ile Filli boya Balıkesir'de de üretime başlayacak..

 

Şişecam Elyaf fabrikasında da çalışmalar son sürat ilerliyor.Fabrikanın hizmete açılacak yeni üretim alanı için cam elyaf sektöründe çalışmak isteyenlere çeşitli eğitimler verilmeye başladı.

 

Balıkesir Üniversitesi (BAÜN), Şişecam Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Şişecam Kimyasallar ve Balıkesir Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü tarafından üniversite sanayi iş birliği çerçevesinde istihdama yönelik protokol imzaladı. Protokol ile öğrenci ve mezunların doğrudan istihdamına yönelik "Cam Uygulamaları Sertifika Programı" düzenlenmesi amaçlanıyor.

 

Balıkesir OSB'de 88 bin metrekare alan üzerine 100 milyon liralık yatırım yapan HEG Gıda firması da üretime geçtiğinde kent ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacak.Kente lokomotif bir yatırım olarak değerlendirilen firma Türkiye’yi doyuran il konsepti ile örtüşmek adına Balıkesir’in tarımsal, sebze, meyve süt kaynaklarını üretimde kullanacak. Bölgede tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşa da gelir kazandıracak fabrikada üretilen ürünler donuk ve artı 4 olarak iç ve dış piyasaya ulaştırılacak.

 

İşbir Elektrik Sanayi A.Ş. de Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinde 31 bin 500 metrekarelik alanda yapacağı 50 milyon liralık yatırım için kolları sıvadı.Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı olan kuruluş yeni yapacağı fabrikada yıllık üretimini beş yüzden 5.000'e çıkaracak.Motoru da yerlileştirerek, yüzde 100 yerli jeneratör üretmeye başlayan İŞBİR ,OSB'deki ikinci yatırım alanında seri üretime geçecek.

 

2017 Eylül sonu rakamlarına göre 697 milyon 600 bin liralık sanayi yatırımı ile Türkiye’de ilk sıraya yerleşen Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi,bu yıl içinde açılacak fabrikalar ile pek çok kişiye iş kapısı olacak.

 

Son yıllarda aldığı güçlü yatırımlarla yüzde 100 doluluk kapasitesine ulaşan Organize Sanayi Bölgesi, 2017 yılında yatırım çekmede 80 vilayeti açık ara sollamıştı.

 

Balıkesir için adeta yeni bir dönemin başlangıcı olarak değerlendirilen yatırım hamleleri ile üretim ,ihracat ve istihdam anlamında büyük gelişme kaydedilecek.

 

Yeni firmalarda çalışacak elemanların mesleki yeterliliği için de çeşitli projeler yürütülüyor.Balıkesir Valiliği , Sanayi Odası,Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Meslek Liseleri'nde sanayicinin ara eleman yetiştirilmesi için destek sağlanıyor.Organize Sanayi Bölgesi'nde Endüstri 4.0 'a uygun ekipman ile donatılacak tekno atölye projesi de tamamlanmak için gün sayıyor.Tekno atölye hizmete girdiğinde projeden mesleki lise öğrencilerinin yanı sıra sanayi firmalarının çalışanları ve meslek eğitimi alacak kursiyerler ve isteyen vatandaşlar da faydalanabilecek.

 

2018’de birbiri ardına açılacak kurumsal firmaların üretim alanlarında çalışmak isteyenlerin şimdiden başvurulara başlaması gerektiği kaydediliyor.

 

  Kaynak: Haber Merkezi
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI