BALIKESİR'DE HEDEF : 1 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

 Tarih: 04-10-2017 17:53:00  -   Güncelleme: 04-10-2017 18:02:30

80 MİLYONLUK YATIRIM MEYVE VERMEYE BAŞLADI

KONTEYNER İHRACAT SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde 80 milyonluk maliyetle yapılan  Gökköy Lojistik Merkezi meyve vermeye başladı.Lojistik merkezde, bölgede üretim yapan sanayi firmalarının da katılımıyla konteyner ihracat seferberliği başlatıldı.

Balıkesir Sanayi Odası tarafından Gökköy Lojistik Merkezi’nde  ‘’Konteyner İhracat Seferberliği’’ töreni düzenlendi.

Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur ve Organize Sanayi Bölgesi yönetiminin girişimleri ile geçtiğimiz aylarda yapımı tamamlanıp,kuru yük seferleri başlayan lojistik merkezde tören ile konteyner ihracat seferberliği başlatılmış oldu.

Törene, Balıkesir protokolünden bir çok isim ile beraber ,ilçe kaymakamları, belediye başkanları, kurum kuruluş ve daire müdürleri,sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan firmaların yöneticilerinden yoğun katılım oldu.

Açılış konuşmasını Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğur yaptı ..

Uğur,Balıkesir sanayisinin gelişmesi için yaptıkları çalışmaları anlattı,ciddi hamleler ile şehri büyük bir ticaret merkezi yapacaklarını dile getirdi .

Sanayi Odası Başkanı UğurBalıkesir sanayisi için dönüm noktalarından birine tanıklık ettiklerini belirterek "Balıkesir Gökköy Lojistik Merkezi'nde inşallah ihracat seferberliğini başlatmış bulunacağız, ilk katarlarımız hareket edecek. Tabi burada değerli sanayicilerimizin, Devlet Demiryollarımızın bize ciddi bir şekilde katkısı oldu. Bugünkü programımızı yapmak için üretimlerini ayarladılar, konteynerlerini ayarladılar ve DDY de hatlarla ilgili gerekli düzenlemeyi yaptı. Balıkesir son 3-4 yılda ulaşımda ciddi vizyon projeler sayesinde bir cazibe merkezi haline geldi. Balıkesir I ve II. Organize Sanayi BölgeleriAyvalık'ta şu anda bir Organize Sanayi Bölgesi çalışması var, Dursunbey'de, Gönen'de Bandırma'da Organize Sanayi Bölgeleri şu anda yüzde 80-90 doluluğa ulaştı, Balıkesir bir cazibe merkezi haline geldi. Bizler de Sanayi Odası, Ticaret Odası, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü olarak müteşebbis heyetimizle birlikte sanayicilerimiz için, yatırımcılar için neler yapabiliriz, üretimlerini nasıl kolaylaştırabiliriz, yatırım ortamını nasıl rahatlatabiliriz diye sürekli çalışmalar içindeyiz. Tabi bunların içinde sanayicinin ve yatırımcının önünü açmak adına istihdam ile ilgili, mesleki eğitimle ilgili, yan sanayi ve lojistik ile ilgili üç ana konu üzerinde çalışmalara başladık. Bunlardan en önemlisi mesleki eğitim. Mayıs ayında bir mesleki eğitim seferberliği başlattık Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sayın Valimizle birlikte. TEOG sınavından önce okulları dolaşarak öğrencilere meslek liselerini tercih edin dedik. İş hayatına bir an önce atılın ki sanayicimizin kalifiye eleman ihtiyacını çözmemiz gerekiyor. İşlerimiz işi Allah'a hamdolsun. İhracatımız, ithalatımız oluyor. Ama en önemlisi kaynak yapacak, elektrik panosu yapacak, çalışacak eleman bulmakta hepimiz zorluk çekiyoruz. Şu anda mesleki eğitime çok önem vermemiz gerekiyor" dedi.

Konuşmasında Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulacak yeni bir otomotiv sanayi ile ilgili bir de müjde veren Uğur,sözü yeniden Hükümet’in 80 milyonluk bir yatırımla Balıkesir OSB’de hayata geçirdiği lojistik köye getirdi.Bir çok emek gösterilerek hizmete açılan lojistik köyün hareketlenmesini sağlamayı hedeflediklerini belirten Sanayi Odası Başkanı,yakında bölgeye bir de gümrük kazandırmak istediklerini söyledi.

OSB’deki Gökköy Lojistik Merkezi’nde başlatılan konteyner seferberliğine inanıp güvenerek ilk kuru yüklerinin nakliyesini yapacak 20 firmayı tebrik eden Uğur,’Bu firmalarımız risk alan, taşın altına yalnızca elini değil,bütün bedenini koyuyor.Üretim ve ihracat yapıyorlar.Biz odalar olarak ,OSB olarak frmalarımızın emrindeyiz.Ülkemizin 2023’teki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine Balıkesir olarak ne gibi katkı sunabiliriz?Bunun çalışması içerisindeyiz.’ifadelerini kullandı.

Uğur, ayrıca konteyner seferberliği başlattıkları lojistik köyün kurulmasında emeği geçen Balıkesir eski belediye başkanı merhum Sabri Uğur başta olmak üzere,emeği geçen herkese teşekkür etti.

HEDEF 1 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler Balıkesir'e, Balıkesir'in ekonomisine hizmet eden değer veren, ekonomisine büyümesine katkı sağlayan herkese Balıkesir Ticaret Odası adına saygı ve sevgilerimi sunduğunu ifade ederek "Sanayi Odası Başkanımız İsmail Bey çoğu konuyu özetledi. Burası tabi ki büyük bir yatırım 80 milyon liraya yaklaşan ve bundan sonrada durmayan ve ilerleyecek bir yatırım. Biz de Balıkesir'de ki üyelerimizle birlikte bu yatırıma sahip çıkmamız büyütmemiz gerekiyor. Bunun da özeti şu aslında bu gün itibariyle Balıkesir'in ihracatı 373 milyon TL. Bizim hedefiz 2023'de en az 1 milyar dolar olmasını hedefliyoruz. İşte bu hedeflere ulaşmak için ürettiğimiz ürünlerin hedef pazarlara ulaştırmak için lojistik çok önemli bir kalem, çok önemli bir maliyet. Bu maliyette de elimizden geldiğince üreticinin, esnafın, tüccarın maliyetini düşürme noktasında bizde çalışmalarımızı hem odalar olarak, hem de kurumlar olarak Balıkesir'e yapmaya devam ediyoruz. Malumunuz hem deniz hem de kara yolundan daha düşük maliyette tren yolu. İşte bu büyük yatırımı da hem büyüterek hem sahip çıkarak bundan sonraki süreçte de az önce bahsetmiş olduğum en az 1 milyar dolar ihracat hedefine Balıkesir'i ulaştırmamız ve daha da büyütmemiz bizim boynumuzun borcu. Hem odalar olarak, esnafımızla, tüccarımızla, sanayicimizle bu hedefe ulaşma noktasında Türkiye'nin 500 milyar dolar, Balıkesir'in 1 milyar dolar en az ihracat hedefine ulaşma noktasında bugün çok önemli bir adın atılıyor. Bu adıma destek veren hem kurumlarımıza, kuruluşlarımıza, sanayicimize, esnafımıza ve burada olan olmayan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu seferberliğimizle birlikte bundan sonraki süreçte hep beraber el ele daha büyük hedeflere Balıkesir olarak koşacağız, ülkemizi de bu hedeflere ulaştıracağız. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

 

GÜNAYDIN: “BALIKESİR DOĞRU TERCİH”

Balıkesir’e yatırım yapmakla önemli bir karar aldıklarını dile getiren Günaydın Grup Başkan Vekili Erol Günaydın, “Bugün buradaki katılımı görünce Günaydın Grubu olarak ne kadar doğru bir yere işletmemizi getirdiğimizi gördüm ve bu yüzden çok heyecanlı ve mutluyum. Gerek Sanayi Odası Başkanımızın gerek Ticaret Odası Başkanımızın üzerinde durduğu seferberlikte lojistik güç çok önemli. Bu bölgedeki beşinci lojistik üssümüzü kurduk. Lojistiğin tüm süreçlerinde bulunuyoruz. Geçen yıl demiryolu üzerinden 1 milyon tonun üzerinde yük taşıdık. Bu seneki hedefimizi 2 milyon ton olarak belirledik. Sanayicimizin ihtiyacı olan lojistik avantajı Günaydın Grubu olarak elimizden geldiğince tüm sanayicilere sunacağız. Sizi lojistik açıdan avantajlı hale getirmek için çalışacağız” dedi.

 

YURDAKUL:“YÜKÜN YÜZDE 20’SİNİ RAYLI

SİSTEME ALMAK İSTİYORUZ”

Karayollarındaki yükü almak için çalıştıklarını belirten Devlet Demiryolları A.Ş Ege Bölge Koordinatörü Müslüm Yurdakul, “Bu yatırımlar bize uluslararası alanda rekabeti ve ülkemizin kalkınmasını sağlayacak önemli bir yapıyı ortaya koyacaktır. Bize de düşen görev bu yapı içerisinde daha önceleri yüzde 95’i karayollarında olan ve 2023 hedeflerine bizi taşıyamayacak olan karayollarından yükün bir kısmını yüzde 20’lik bölümünü raylı sistemler üzerine almak istiyoruz. Bunun en güzel örneğini burada görüyoruz. Geçmişte sadece demiryolu taşımacılığını esas alırken şimdi üreticimize sanayicimize kapıdan kapıya taşımayı esas alıyoruz. Bu yapılanma içerisindeyiz. Partnerlerimizle kombine taşımacılığı yapmak istiyoruz. Üretimde lojistiğin payı yüzde 25 civarında. Bunu ne kadar aşağıya çekersek uluslar arası rekabet gücümüz de artacaktır. Amacımız bu. Hedefimiz karlılık değil ülkemizin sanayisine katkı sağlamak. Ülkemizin ihracatına ve istihdamına katkı sağlamak. Bu anlamda bize destek veren sanayicimize, işadamımıza, Balıkesir’e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

 

 

KOÇBAY: “BALIKESİR KURU LİMAN OLACAK”

 

Balıkesir’in İzmir ve Bandırma limanları için kuru liman özelliği taşıyacağını dile getiren Devlet Demiryolları 3.Bölge Müdürü Selim Koçbay, “Demiryolu yük taşımacılığında büyük öneme sahip olan ve modern yük taşımacılığının üssü kabul edilen lojistik merkezlerle birlikte demiryolu taşımacılığı kara ve deniz taşımacılığıyla bütünleşmiş olacak. Kombine taşımacılık hayata geçecektir. Bu bağlamda lojistik taşımacılığın ülkemizin birçok noktasında faaliyete geçtiğini gururla görmekteyiz.20 lojistik merkez projesinin 7 tanesi hayata geçirilmiş işletme açılan tesislerden biri olan Gökköy Lojistik Merkezi toplam 220 dönüm alanda kurularak bugüne kadar 62 milyon lira harcama yapılmıştır kalan kısmıyla 80 milyonu bulacaktır. Gökköy Lojistik Merkezi, Bandırma ve İzmir limanları için kuru liman özelliği taşıyan önemli bir merkezdir” dedi.

 

 

Konuşmalarının ardından konteyner ihracat seferberliğine katkı sağlayan firma temsilcilerine plaket verildi. Daha sonra rotokol, Balıkesir ihracat seferberliği kapsamında 5 milyon dolar değerindeki 2 katar yükü Bandırma ve İzmir limanına yolcu etti. 

Ardından ,Bandırma ve Aliağa limanlarına doğru yola çıkacak ilk katarlar dualar ile uğurlandı.Sanayi ve Ticaret Odası Başkanları ilk kuru yük konteynerlerine  hareket emri verdi.

Balıkesir'den Aliağa ve Bandırma limanlarına hareket eden 2 katarda 19 firmanın ürünleri sayesinde toplam 5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Balıkesir’i kuru liman haline getirecek ve ihracatın önünü açacak hamleyle firmalar ürettiği ürünleri en kısa yoldan Avrupa pazarına ulaştıracak.

İhracat seferberliğine katılan firmalar ise şöyle: Özdoğu, Eti Maden, Avcular Gıda, Dev Mobilya, Yarış Kabin, Beksan, BEST, Ravini, MRS Kağıt, Eğinlioğlu, Tınaz Tarım, Sem Mobilya, Milano Ağaç İşleri, Anglo Porte, Ekosinerji, Clariant, Balıkesir Mobilya, Tellioğlu ve İşbir Sentetik.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI