BALIKESİR'DE 8 MART KADINLAR GÜNÜ COŞKUSU

 Tarih: 09-03-2018 08:07:51

 

 

Balıkesir ve ilçelerinde dün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

 

Altıeylül Kaymakamlığı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen kutlama programı Hüma Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı gösterilerle gerçekleştirildi. 

Öğrencilerin sunduğu oratoryanın ardından "Tarihte Türk Kadınları" konulu tiyatral gösteri sergilendi. 

 

Balıkesir'in Edremit ilçesinde Edremit Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikler çerçevesinde kadınlar belediye binasından Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdü.

 

Edremit Belediyesi'nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri dahilinde belediye hizmet binası önünde toplanan kadınlar Menderes Bulvarı üzerinden Cumhuriyet Meydanına kadar yürüdüler. Yağan yağmura rağmen meydanda toplanan kadınlar bir dakikalık saygı duruşu ardından İstiklal Marşını hep birlikte söylediler. Daha sonra Atatürk Anıtına kadınlar çelenk sundu.

 

Bandırma ilçesinde de , 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı'nda miting düzenlendi.

 

Bandırma Emekçi Kadın Platformu tarafından düzenlenen etkinliğe yaklaşık 400 kişinin yanı sıra '3 İnsan, 3 Kadın, 3 Anne' sloganıyla Çanakkale'den yola çıkan; Dilek Taş, Hülya Kurt ve Nursel Karagöz de katıldı. Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza'da kadınlara destek vermek için alanda yerini aldı. Cumhuriyet Meydanı'na yaklaşık 200 metre uzaklıkta bulunan İDO iskelesi önünde toplanarak yürüyüşe geçen kadınlar ellerinde Türk bayraklarının yanı sıra 'Çocuk geline hayır', 'Sınıfsal sömürüye hayır', 'Çocuk istismarına sesiz kalma', 'Kadına şiddete dur de', 'Tecavüze hayır' pankartları taşıyarak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü.

Çanakkale'den Ankara'ya kadın haklarına dikkat çekmek için yürüyen Dilek Taş, Hülya Kurt ve Nursel Karagöz de Bandırma'daki programa katıldı. 

 

Ayvalık ilçesinde ise, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Ayvalık Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen programa ilçedeki kadınlar yoğun ilgi gösterdi.

Ayvalık'ta Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen etkinlikte; Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, Belediye Meclis üyelerinin yanı sıra; Ayvalık Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği, Ayvalık Bağımsız Kadın İnisiyatifi, Türk Anneler Derneği Ayvalık-Altınova-Küçükköy Şubeleri, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme DerneğiAtatürkçü Düşünce Derneği, Yardımsevenler Derneği, Ayvalık Anneleri Sosyal Medya Platformu ve bir çok siyasi parti ile sivil toplum kuruluşlarının kadın temsilcileriyle kalabalık bir kadın topluluğu hazır bulundu.

Kadınların günün anlamına ilişkin Ayvalık Belediyesi'ne ait çelengi Atatürk anıtına sunmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın bir ağızdan seslendirilmesiyle süren etkinlikte, Atatürk anıtı kadınlar tarafından karanfil yağmuruna tutuldu.

  Kaynak: haberler.com
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI