“BAĞIMLILIKLARINDAN KURTULUP YENİDEN DOĞDULAR”

 Tarih: 04-08-2018 08:28:44

66 yaşındaki Gül Ö. ve 52 yaşındaki Ahmet D. birbirlerini hiç tanımadı ama ikisi de aynı kaderi paylaştı. Esiri oldukları alkol, ikisinin de hayatını kabusa çevirdi. Biri evinden, işinden oldu diğerinin sosyal hayatı, komşuluk ilişkileri çıkmaza girdi. Burhaniye Belediyesi’yle yolları kesiştiğinde ikisinin de hayattan ve gelecekten herhangi bir umudu kalmamıştı. Yaklaşık 6 yıl boyunca sürekli alkol alan Gül Ö. ve 25 yıl aralıksız içen Ahmet D., bu bağımlılıklarından Burhaniye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nün ‘Yalnız Değilsiniz’ ekibi sayesinde kurtuldu. Burhaniye Belediyesi tarafından Manisa Alkol Madde Bağımlılığı Araştırma, Tedavi ve Eğitim Merkezi’nde (AMATEM) tedavileri yaptırılan Gül Ö. ve Ahmet D., belediye desteğiyle yeniden doğdu.

GECE KAPILARINI ÇALIP BANA ALKOL BULUN DEDİ

Erkek ve kız kardeşlerini kaybettikten sonra büyük bir bunalıma giren Gül Ö., alkolle bu dönemde tanışmış. İlk başlarda acısına iyi geldiğini düşündüğü alkol, sonraları hayatını çıkmaza sokan, yalnızlığını daha da körükleyen bir bağımlılığa dönüşmüş.  Alkol almadığı zamanlarda kendisini çok kötü hissettiğini söyleyen Gül Ö., “Uyanıyordum ve hemen içki almaya gidiyordum. Arayı hiç boş geçirmiyordum ki aynı girdaba yeniden girmeyeyim. Bu dönemde psikolojik destek de aldım ama doktoruma alkol kullandığımı hiçbir zaman söylemedim” diye anlatıyor o günlerini. Bir gece kalkıp komşularının kapılarını bana içki bulun diyerek tek tek çalan Gül Ö., bu yaptıklarını hiç hatırlamadığını ve en sonunda bir komşusu vasıtasıyla Burhaniye Belediyesi’nin kendisine ulaştığını belirtiyor.

KUŞ KADAR HAFİF HİSSEDİYORUM

Belediyenin uzattığı yardım eliyle Manisa’ya götürülen ve AMATEM’de tedavi gören  Gül Ö., artık çok mutlu olduğunu, psikolojisinin düzeldiğini, yalnızlık korkusundan kurtulduğunu ve kendisini kuş kadar hafiflemiş hissettiğini söylüyor. Tedavi sürecinden sonra da belediye ekiplerinin kendisini yalnız bırakmadığını, sürekli ziyaret ettiğini ve sıcak yemek yardımı yaptığını da anlatan Gül Ö., Başkan Necdet Uysal’a gönülden teşekkür borçlu olduğunun altını çiziyor.

ALKOLDEN MEDET UMMAYIN

Gençlere tavsiyelerde bulunan Gül Ö., “Herhangi zor bir duruma düştüğünüzde hiçbir şekilde alkolden medet ummayın. Alkol başlangıçta derdinizi unutturmuş gibi yapar, sonra insanı daha beter eder. Yetmeyince başka maddelere de başvurmanıza neden olur. Psikologlar, psikiyatristler var. Bu şekilde yardım alın” şeklinde konuşuyor.

AHMET D.: “O GÜNLERİ HATIRLAMAK DAHİ İSTEMİYORUM”

Alkole 22 yaşında başlayan ve tam 25 sene bağımlı olarak yaşayan Ahmet D., hatırlamak dahi istemediği çok kötü günler geçirmiş. Asıl mesleği aşçılık olan Ahmet D., son 5 yılını kolonya parası bulmak için çobanlık yaparak geçirmiş. İş ve ev hayatının bağımlılığı nedeniyle mahvolduğunu söyleyen Ahmet D., “Aşçıydım. Bugün birine söz veriyordum ertesi gün hatırlamadığım için sözümde duramıyorum. Güvenilmez bir adam olmuştum. Sabahları kalkamıyordum, sağlıklı değilim. Bu nedenle girdiğim her yerden işime son veriliyordu. Eşimden ayrıldım. Kızımla görüşemiyordum. Son yıllarda çobanlık yapmaya başlamıştım, bir kolonya parası bulmanın mücadelesindeydim” diye anlatıyor o günlerini.  

BELEDİYE SAYESİNDE BÜTÜN HAYATIM DEĞİŞTİ

Burhaniye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekiplerinin Tahtacı köyüne yaptığı ziyaretler sırasında rastladığı Ahmet D. de, AMATEM’de 25 gün süren tedaviden sonra yeniden doğmuş. O dönemde kişiliğini, benliğini ve çevresini kaybettiğini anlatan Ahmet D., Başkan Necdet Uysal’a ve ekibine duyduğu minnet borcunu ödeyemeyeceğini vurguluyor.

ÖNCE TEDAVİ SONRA İŞ

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, tedavisinin ardından Ahmet D.’ye belediyede iş imkanı da sağlamış. 5 yıldan beri ağzına içki sürmeyen Ahmet D., hayatından duyduğu memnuniyeti şu sözlerle ifade ediyor: “4 senedir belediye personeli olarak çalışıyorum. Burhaniye Belediyesi hayatıma dokundu ve bütün hayatım değişti. Benliğimi daha yeni yeni bulmaya başladım. Yeniden doğmuş gibiyim. Başkanımız Necdet Uysal’a ve Sağlık İşleri Müdürümüz Murat Bektaş’a minnet borcumu ödeyemem. Beni ben yapan onlar. Alkolü bıraktığım zaman bu iş imkanını sağlamamış olsalardı belki ben tekrar alkole başlayacaktım.

DESTEĞE HER ZAMAN HAZIRIZ

Burhaniye Belediyesi’nin sosyal belediyeciliğin tüm örnekleri sergilediğini belirten belediye Sağlık İşleri Müdürü Murat Bektaş, alkol problemi olan vatandaşların bu illetten kurtulma kararlarına destek olmaya her zaman hazır olduklarının altını çizdi. Bektaş, bağımlıların utanmadan, sıkılmadan tedavi için mutlaka yardım talep etmeleri gerektiğini vurguladı.   

BU BİZİM ORTAK GÖREVİMİZ

Göreve geldikten sonra belediye sağlık birimini güçlendirmek için büyük çaba sarf ettiklerini söyleyen Başkan Necdet Uysal, şu anda 25 personelin iş başında olduğunu belirtti. Uyuşturucu ve alkolle mücadele konusunun kendisi ve Burhaniye Belediyesi için büyük önem taşıdığını anlatan Uysal,  yeni hayatlarına başlayan Gül Ö. ve Ahmet D.’yi kararlılıklarından dolayı tebrik ederek, herkese örnek olmalarını diledi.

Başkan Uysal, ilçede aynı problemi yaşayan tüm vatandaşlara ulaşmak istediklerini de belirterek, şunları kaydetti: “Madde ve alkol bağımlılığı ile mücadele hepimizin ortak görevidir. Burhaniye Belediyesi olarak toplumumuzun kanayan yarası olan bağımlıların tedavileri ve sosyalleşmeleri için her zaman elimizden gelen desteği sunmaya gayret gösteriyoruz. Bu kişileri tedavi ettirip, topluma yeniden kazandırmaya çalışıyoruz. Kapı kapı gezerken sağlık ekiplerimizin denk gelemediği ya da bizle karşılaşmak isteyip buna cesareti olmayan vatandaşlarımız olabilir. Kendilerini bir nebze de olsa yüreklendirmek istiyoruz. Halkımızdan ricam, bu durumda olan tanıdıkları, bildikleri birileri varsa bize ulaşmaları. Biz bağımlılarımızı tedaviye ikna edip, onların yeni hayatlarına merhaba demelerini istiyoruz.”

 

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI