Tarih: 06-10-2018 16:17:00  -   Güncelleme: 21-10-2018 18:17:32

 

BALIK MERAKLILARI AVLU’YA

 

Avlu Balıkesir’deki dev havuza geçtiğimiz yıl salınan balıklar gölete milyonlarca yavru bırakıp çoğalınca , bu yıl Balıkesirli balık tutkunları Avlu’ya akın etti.

 

Proje bünyesindeki 850 metrelik dev havuza önceki yıl Temmuz ayında Büyükşehir Kurucu Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un bıraktığı balıklar genç yaşlı pek çok vatandaşın haftasonu keyfi oldu.

 

Alana aileleriyle birlikte gelen balık meraklıları, havuzdaki avlarını yakalayıp tekrar yerine bırakarak , büyük bir keyif yaşıyor.

 

EDİP UĞUR AVLU'DA AMATÖR BALIKÇILARLA BULUŞTU

 

Fırsat buldukça amatör balıkçılara eşlik eden büyükşehir kurucu belediye başkanı Edip Uğur, kentteki balık meraklılarını Avlu’ya davet etti.

 

Yapımından önce şehir merkezinde atıl kalan bölgenin çevreci rekreasyon projesi  ile Balıkesir’de ileri düzey bir kentleşme örneği haline geldiğini vurgulayan Uğur, şu ifadeleri kullandı:

 

‘Çay deresi projesi hayaldi işte gerçek oldu. Hayal etmiştik bu çay deresi daha önce kanalizasyonların aktığı pislik içerisinde bir dereydi. Burada gördüğünüz gibi temiz suyun aktığı porno ve içinde üç milyondan fazla sazan balığı ve kaplumbağaların ,kurbağaların , yılan balıklarının olduğu derede habitatın oluştuğu , kuğuların , ördeklerin yüzdüğü balıkçı kuşlarının balık tuttuğu güzel tamamen çevreci bir proje gerçekleşmiş oldu.

 

Geçen sene Nisan Mayıs ayında anaç balıkları diğer göletlerden tutup buradaki havuza atmıştık ve onların yumurtaları ile yavru balıklar büyüdü işte bugün gördüğünüz gibi yüzlerce Balıkesirli hemşehrilerimiz balık tutuyor.

 

Şu anda tutulan balıkları tekrar havuza bırakıyorlar ancak yetkililerin ifade ettiğine göre seneye götürüp evlerinde yiyecekler.

 

"ARZU EDİYORUZ Kİ PROJELER TAMAMLANSIN"

 

Uğur, sözlerinin devamında Çay Deresi Rekreasyon alanı bünyesindeki Avlu projesinin 2. Etabının durduğunu belirtti . Uğur , Balıkesir’i geleceğe hazırlamak için projelerin devam etmesi gerektiğini ifade etti:

 

İşte bu önemli bir proje, Balıkesir’de güzel şeyler yaptık. Önce Balıkesir’in yatırıma ihtiyacı vardı ,Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yatırımlar , büyük ticari alanlar , iş merkezleri , bir taraftan Avlu’daki ticari alan ve rekreasyon alanları , oyun parkları yürüyüş alanları... Ancak Çay Deresi ve Avlu’yla bağlantılı Çamlık projemiz ve çamlığı teleferik ile Avlu’ya bağlayan proje, Çamlık Cami maalesef  biz istifa ettirildikten sonra  duruyor.Bu projelerden şu anda 2. Etap duruyor , Çamlık duruyor , telefirik inşaatı iptal edilmiş.

 

Tabi ikinci büyük  ticari alan Altıeylül ilçemizde olan yeni Şehir Devlet Hastanesi’nin önündeki 10burda bu ay içerisinde açılacak . O da çok büyük iki yüz ellinin üzerinde iş yerinin olduğu iki bin kişinin çalışacağı büyük bir ticari alan. Yani önemli olan Balıkesir’i büyütmek , Balıkesir’de  istihdamı sağlamak ,yatırımcıyı getirmek.

 

Bu arada organize sanayi bölgesine getirdiğimiz yatırımcıların yatırımları tamamlanmak üzere.Tabi onlar da iki bin kişinin üzerinde üç bine yakın insan istihdam edecekler.  Buraya gelecek olanların hepsi kalifiye elemanlar , ceo’lar , mühendisler , üst düzey  yetkililer. Onlara da Balıkesir’i hazırlamak lazım.

 

Sosyal alanlarıyla ,  konut alanlarıyla işte Çay Deresi’nin karşısındaki eski ağır sanayi bölgesindeki kentsel dönüşüm maalesef  Edip Uğur’un projesi , ‘sıcak bakmıyoruz’ denilerek durduruldu. Halbuki burası da Çay Deresi’nin her iki tarafı Kepsut yolu ve Avlu tarafı ile altmış bin metrekareye yakın ticari alanı olan , üzerinde rezidansları olan  büyük bir ticaret merkezi olacaktı.

 

İşte bugün  görüyorsunuz yüzlerce kişi balık tutuyor , bu Balıkesir için önemli . Balıkesir’in nefes alacağı yürüyüş alanları , kültür alanları , ticari alanlar , istihdam sağlayan yerler biz bunları zamanında gerçekleştirdik . Arzu ediyoruz ki bu projeler tamamlansın ki Balıkesir hakikaten büyük bir ticari merkez sanayi merkez bir kültür merkezi olsun. Ama ben bunun gerçekleşeceğine de inanıyorum.’

 

Öte yandan Avlu Balıkesir’de geçtiğimiz günlerde ikinci kez Avrupa boks şampiyonu olan Ali Eren Demirezen ile bir araya gelen Uğur, genç sporcuyu tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

 

Demirezen de Uğur’a desteklerinden dolayı teşekkür etti.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI