"ARTIK 3 BOYUTLU EĞİTİME GEÇMENİN ZAMANI"

 Tarih: 07-07-2018 09:02:36

"ARTIK 3 BOYUTLU EĞİTİME GEÇMENİN ZAMANI"

 

 

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, bir teknoloji firması, 3 boyutlu yazıcıların eğitim alanında etkin şekilde kullanılabilmesi amacıyla "3D e-Kütüphane" Projesini geliştirdi.

 

Projeyle okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerin, derslerde soyut olarak gördükleri konular somutlaştırılıyor ve öğrencilerin görerek, dokunarak ve yaparak öğrenmelerine katkıda bulunuluyor.

Balıkesir Üniversitesi ile bölgedeki ilk, orta ve lise düzeyindeki okullarda projeyi tanıtan firmanın sahibi ve yazılım eğitmeni Dr. Tufan Akbal,  yaptığı açıklamada, öğrencilere öğretilenin 2 boyutlu tahta ile sınırlı olduğunu söyledi.

Evrenin ise 3 boyutlu olduğunu belirten Akbal, "Öğrenciler, evren ile anlatılan arasında bağlantı kuramıyor. İşte bu e-kütüphane, bunların tam anlamıyla üstesinden gelebiliyor. Bu proje sayesinde çocuklarımız görerek, dokunarak öğrenecek." diye konuştu.

Akbal, e-kütüphanenin, ürettikleri yazıcılarla donatılmış bir sisteme bağlı olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Öğretmen, tahtada dişli çarkları anlatırken, yazıcımız dişli çark çıkartıyor. Öğretmen tahtada kalbi anlatırken yazıcı, kalp çıkartıyor. Böylelikle çocuklarımız görerek, yaşayarak, dokunarak öğreniyor. Öğrencilerimiz dokunamazlarsa öğrenemez. Bu noktada e-kütüphaneyi bir çözüm noktası olarak ortaya çıkarttık. Milli Eğitim Bakanlığının kazanımlarına göre uyarlanmış 3 boyutlu modelleri bu kütüphanede bulabilirsiniz. Projenin tanıtımlarına başladık. Okullarımız şimdiden çok ilgi gösteriyor. Umarım bu projeye sahip çıkarlar. Artık 2 boyuttan çıkıp 3 boyutlu eğitime geçmenin zamanı."

  Kaynak: haberler.com
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI