ANTANDROS 18. DÖNEM KAZILARI BAŞLADI

 Tarih: 20-07-2017 13:59:43

ANTANDROS ANTİK KENTİ KAZILARI BAŞLADIBalıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk Mahallesi’ndeki Antandros antik kentinde 18. dönem kazıları başladı. 

 


Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı’ndan Prof.Dr. Gürcan Polat’ın başkanlığında yapılan 18. dönem kazıları başladı. Kazı Başkan Yardımcısı Adıyaman Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Yardımcı Doç. Dr. Kahraman Yağız, 2001 yılında başlayan çalışmalarının 18’nci sezonla devam ettiğini belirtti. Kazıların 2000 yılındaki yüzey araştırmasından sonra 2001 yılında başladığını kaydeden Yağız, “Buraya 2001 yılında Prof. Dr. Gürcan Polat ile birlikte kazıya başladım. Yaklaşık 17 yıldır bu kazıda görevimi sürdürüyorum. Kazımız Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Prof. Dr. Gürcan Polat’ın başkanlığında yürütülmektedir. Bu sene biri arkamızda gördüğünüz nekropol sektörü, diğeri yamaç ev sektörü olmak üzere iki alanda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yamaç evde geçen sene açığa çıkarmış olduğumuz dükkanlar ve onların işlevlerine yönelik bir çalışma gerçekleştirilecek. Nekropolis alanında ise hem doğuda, hem batıda nekropolisin sınırlarını belirlemeye yönelik bir çalışma sürdüreceğiz" dedi.

 


Ödenek olması halinde kazıların Eylül ayının ilk haftasına kadar sürmesinin planlandığını ifade eden Yardımcı Doçent Dr. Yağız, “Bu sene ekibimizde yaklaşık 15 çalışanımız ve 20 öğrenci var. Bunların arasında restorasyon, aynı zamanda mimarlık öğrencileri bulunuyor. Bunun dışında genetikçi arkadaşlarımız bize katılacaklar. Onlar da kazımızda görev alacak. Bu şekilde kazılarımızı sürdüreceğiz. Kazılarımız eylülün ilk haftasına kadar sürdürmeyi planlıyoruz. Tabii ki ödenek devam ettiği müddetçe” dedi.

 

  Kaynak: İHA
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI