ALEVİ ÇALIŞTAYI EDREMİT'TE BAŞLADI

 Tarih: 10-03-2018 07:32:30

Alevi Bektaşi Federasyonu Program Çalıştayı başladı. Alevi Bektaşi Federasyonu çağrısıyla Avrupa’dan ve Türkiye’nin farklı yerlerinden katılan Aleviler, Balıkesir’in Edremit ilçesinde bir araya geldi.

 

Alevi hareketinin temel başlıklar etrafında tartışarak bir program taslağının ortaya çıkarılmasının amaçlandığı çalıştay programı, Nurettin Gedikoğlu Dede’nin konuşmalarıyla başlatıldı. Saygı duruşunun ardından deyişler okunarak program devam etti.

Çalıştayın açılış konuşmasını ise, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Muhittin Yıldız yaptı. Yıldız, “Ben buraya sizinle birlikte bu yolda turab olmaya;  Hak yolunda kurulacak Rıza Şehrine ulaşmak için, emek vermeye, ter dökmeye geldim” diyerek konuşmasına başladı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Alevilerin baskı altında olduğunu ifade ederek, “Türkiye’nin sorunu başkanlık sorunu değildir. Türkiye’nin sorunu demokrasi, insan hakları, eşit yurttaşlık ve adalet sorunudur” dedi. Çalıştay taslak programının 12 temel başlıkta belirlendiğini söyleyen Yıldız, taslağın yol haritası olacağını kaydetti.

Yıldız’ın konuşmasının ardından Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka da kısa bir konuşma yaptı. Saka, ülkedeki çocuk tacizlerine ve baskılara değinerek, ülkenin kötü durumda olduğunu söyledi. Saka “Laikliğin yeniden Türkiye’de egemen olmasını istiyoruz” dedi. Saka, Alevi çalıştayının önemine de dikkat çekti.

Açıklamanın ardından 12 başlık adı altında atölye çalışmalarına başlandı.

TV100 Haber’e özel açıklamalarda bulunan Yıldız, “Bu çalışma ile Alevilerin öncelikle kendi değerlerini ve farklılıklarını koruyarak yaşamın her alanında ortak sözünü söylemesini sağlamak, Demokratik Alevi hareketin etkisizleşen dağılan farklılaşan taleplerinin ortaklaşmasını sağlayarak ortak mücadele etrafında toparlanmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle çalışmanın üzerine oturması gereken en önemli yanı ‘yol bir sürek bin bir’ kültürüne göre hareket etmektir. Bu nedenle bugün kadar yolda eksik bırakılan unutulan tüm farklılıklarımızın açığa çıkmasını sağlamak bizim acımızdan yolda birlikte yürümemizin en değerli sonucu olacaktır. 3 gün burada vereceğiniz emek bu bakımdan çok değerlidir. Bugün burada dedelerimizden pirlerimize analarımızdan Zakirlerimize, siyasetçisinden sanatçısına habercisinden yazarına kısacası ülkenin her alanından kurumundan gelen canlara Avupa’nın çeşitli ülkelerinden sadece bu çalışmaya katkı için gelen tüm canlarımıza Alevi Bektaşi Federasyonu adına herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” dedi.

Yıldız, ayrıca bu çalışmanın yapılmasına olanak sağlayan ve ev sahipliği yapan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve Edremit Belediyesine teşekkür etti. Çalıştay, Pazar gününe kadar devam edecek.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI