AK PARTİ İLÇE KONGRELERİNDE GERGİNLİK

 Tarih: 24-09-2017 18:12:00  -   Güncelleme: 24-09-2017 19:23:22

AK PARTİ İLÇE KONGRELERİNDE GERGİNLİK

AK Parti’nin Edremit ve Burhaniye ilçelerindeki 6. Olağan ilçe kongrelerine yaşanan gerginlikler damga vurdu.

Edremit ve Burhaniye kongrelerinde partililer salona alınmadı,zaman zaman itiş-kakışa varan gerginlikler oluştu.

Kongre salonuna girmeye çalışan partililerin suratına kapı kapatıldı,partililer itilip,kaktırıldı.Dışarıdaki gerginlik içeriye de yansıdı.

İki adaylı Edremit kongresinde mevcut başkan konuşturulurken diğer adaya söz hakkı verilmedi.Yarışı Metin Örkçü kazandı.Burhaniye ilçe kongresinin kazananı da yeniden Onur Bedir oldu.

AK PARTİ’DE GERGİN KONGRE

AK Parti 6. Olağan Edremit ve Burhaniye İlçe Kongrelerini gerçekleştirdi.  İki adaylı kongrelere salon dışındaki ve içinde yaşanan gerginlikler damgasını vurdu. AK Parti tarihinde bir ilk olarak partililer uzun süre kongre salonuna alınmazken,  salona girmek isteyen AK Partililer çevik kuvvet polislerinin engeliyle karşılaştı.

Şükrü Tunar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Edremit Kongresi’ne Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, AK Parti Milletvekilleri Kasım Bostan, Mahmut Poyrazlı, Ali Aydınlıoğlu, Sema Kırcı, Balıkesir Koordinatörü Trabzon AK Parti Milletvekili Muhammet Balta, İl Başkanı Hasan Demiraslan, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları ve partililer katıldı.  Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’da kongreye çiçek gönderirken, kongreye katılıp parti yöneticilerine ‘hayırlı olsun’ dileklerini iletti. Balıkesir Koordinatör Milletvekili Muhammet Balta’nın divan başkanı seçildiği kongrede mevcut İlçe Başkanı Metin Örkçü ve Murat Tuna ilçe başkanlığına aday oldu.

BALTA: “İNSANLARA HİZMETİ İBADET KABUL ETTİK”

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Balıkesir Koordinatör Milletvekili Muhammet Balta,  “14 Ağustos 2001 yılında kurulan partimiz ve kurucu Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan yolunda bu ülkeye hep beraber hizmet ettik. Bu hizmetlerin gerçekleştirilmesinde hepinizin büyük emekleri var. Bizim kongrelerimizin hepsi şenlik havasında geçti. 15 yıldır bu ülkeye hizmet ediyoruz. Bu güzel ülkeye hizmet etmiş rahmetli Adnan Menderes, hizmetlerinin karşılığında idam edildi. Ama bu bayrağı rahmetli Özal, rahmetli Erbakan aldı. Bu bayrağı kurucu Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları aldı. Bu millet hizmet etme yolunda hiçbir güç önünde eğilmedik.  İnsanlara hizmet etmeyi ibadet kabul ettik. Bu yolda karşımıza engeller çıktı. Bütün engelleri bir bir bu milletin desteğiyle geçtik ve milletimize hizmet ettik. En son önümüze çıkan engellerden bir tanesi 15 Temmuz’du. Bu hain girişime karşı milletimiz tankların önüne yattı, kurşunların önünde durdu ama şunu söyledi: “Bu ülkenin gerçek sahipleri bizleri, siz maşasınız. Sizin tankınızda olsa topunuzda olsa bizde iman var, vatan sevgisi var ama bu ülkeyi çapulculara vermeyiz” dediler. Bu uğurda 250 şehit verdik.  Bu yolda 2 binin üzerinde gazimiz oldu” dedi.

UĞUR: “ÜÇ YILDA EDREMİT’E 236 MİLYON

500 BİN LİRA YATIRIM YAPTIK”

Kongrede Büyükşehir Belediyesi’nin Edremit’e yaptığı çalışmalar ve projeler hakkında bilgi veren Başkan Edip Uğur, Büyükşehir Belediye’nin büyük bir proje olduğunu ve bu projenin mimarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.  Büyükşehir Belediyesi projesi kapsamında ilçelerde, kırsalda yapılmayan birçok projenin yapıldığına dikkat çeken Başkan Uğur, “ Üç buçuk yılımızı dolduruyoruz. Büyükşehir Belediyesi olmasıyla birlikte bazı muhalefet belediyeleri bütçelerinin azaldığından dert yanıp, büyükşehir belediyesi bize destek olmuyor demişlerdi. Edremit Belediyesi’nin geride kalan 3 yılda gerçekleşen bütçesi 298 milyon lira. Edremit Belediyesi yatırımlarıyla, personel giderleriyle, sosyal faaliyetleriyle 3,5 yılda 298 milyon para harcamış. Büyükşehir Belediyesi olarak biz 145 bin nüfusa sahip 15 merkez, 25 kırsal mahallesi var. Kış nüfusu 145 bin yaz nüfusu bunun en az 5-6 kat daha fazla. Bizde Büyükşehir Belediyesi olarak 236 milyon 500 bin lira harcamada bulunmuşuz.  BASKİ olarak Edremit’te çok büyük yatırımlarımız var. Mıhlı Çayı’ndan Çanakkale sınırından başladık Narlı altında yaptığımız kanalizasyon ve arıtma tesisimiz şu anda çalışıyor. Kanalizasyonunuz bitirdik ve bütün konutlar buraya bağlanıyor. Hiçbir yazlıkçı artık atık suyunu denize dökmeyecek. Hepsi de denetim altına alındı. Altınoluk’taki arıtmanın kapasitesini de arttırdık. Edremit sahillerimiz temiz olsun istiyoruz” dedi.

UĞUR: “İFTİRAYLA SİYASET OLMAZ”

Kimseden çekinmeden hizmetleri gerçekleştirdiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Balıkesir’de hizmetlerle iz bırakmak istediklerini vurguladı. 2019 yerel seçimlerine giden yolda yapılması gerekenleri de ifade eden Uğur, “Tüm amacımız semada hoş bir seda bırakmak. Bütün makamlar bize bir paye vermesin. Ben eğer makamı değerlendirebiliyorsam Edip Uğur olarak bu mutluluktur. Yoksa makamın beni güçlendirmesi, makamın bana bir şeyler katması bizi düşüncemiz, gayemiz değil. İlçe Başkanımız Metin Örkçü çıktı Edremit’teki çalışmalarını anlattı. Allah’ın seversen Büyükşehir Belediyesi de şu hizmetleri yaptı desin. Ne demiş atalarımız; “Marifet iltifata tabi müşterisiz mal zayi” Ben Recep Tayyip Erdoğan’ın yol arkadaşıyım. Ben 2001 yılında partimizin Balıkesir’de kurulması gecikince, Recep Tayyip Erdoğan beni aradı şu partiyi kur dedi. Dedim ki; “Sayın Genel Başkanım Umre’den yeni geldim sana da çok dua ettim ancak ben sanayiciyim işim gücüm çok” dedim. O da bana “Ben de işi gücü olan adam arıyorum, Balıkesir’de partiyi kuramadık” dedi. Beni tekrar aradığında teklifi kabul ettik. 2001 yılının 5 Ekim’inden teşkilatları kurduk. Partinin ilk üyesi, kurucu il başkanı, milletvekilli, MYK Üyesi, Genel Başkan Yardımcısı ve sonra Allah nasip etti Büyükşehir Belediye Başkanı oldum. 2019 yılına giderken AK Parti’nin kaderi Türkiye’nin kaderiyle bir. AK Parti’nin kazanması için açık ve net olmak zorundayız. Ancak öyle şeyler görüyoruz ki; bizim yaptığımız bu kadar hizmeti bizim arkadaşlarımız anlatmıyor. Bilmiyorlar, çünkü sormuyorlar ki bilsin, bilmez ki sorsun. Sormazsan bilemezsin. Tweet atıyor bir arkadaşla bir resmin karesinde beraberiz o arkadaşa “Sen de mi Edipçi” oldun diyorlar. Edip Uğur’un çizin diyorlar. Şimdi bak Edip Uğur’un bir kariyeri var, Edip Uğur’un vizyonu var, projeleri var. Edip Uğur’u biliyorsunuz bir hikaye anlatmıştım bayramlaşma töreninde. Öğretmen sınıfa girmiş bir çizgi çizmiş tahtaya. Çağırmış bir öğrenciyi gel demiş bu çizgiyi kısalt. Çocuk silgiyi almış silmeye kalkmış. Öğretmen yok demiş silmeyeceksin, eliyle kapatmış öğrenci olmaz demiş öğretmen. Öğrenci sormuş peki hocam ne yapacağım. Öğretmen daha uzun bir çizgi çizerek, demiş ki kendi çizgini uzat başkasının üstünü silerek, görmezden gelerek, kapatarak kendi çizgini büyütemezsin. Kendi çizgini büyüteceksin, kendi kariyerini, siyasetini büyüteceksin. Başkasını görmezden gelerek; yalanla, iftirayla siyaset olmaz.  Evet, işte bazı arkadaşlar maalesef; görmezden gelerek, çizerek, hakaret ederek, yalan söyleyerek, rol yaparak siyaset yapmaya uğraşıyor. Bu siyaset anlayışı yanlış, bu siyaset anlayışı 2019’a zarar verir. Ben yaptım oldu diyerek bu işler olmaz.

“PARTİNİN ÖMRÜNÜ KISALTMAYA ÇALIŞANLAR VAR”

“Bakın, Recep Tayyip Erdoğan’da en son yapmış olduğu konuşmada ne dedi ‘Her şeyin bir ömrü var. İnsanın da ömrü var, siyasi partilerinde ömrü var. Ben demiştim ki Altıeylül Kongresi’nde tarihin tozlu sayfaları iktidar olmuş söz sahibi olmuş partililer dolu. Recep Tayyip Erdoğan dedi ki; bizim partimizin de bir ömrü var ve biz o ömrü uzatmaya çalışıyoruz. Ne kadar uzatırsak ülkeye hizmet edeceğiz dedi. Bakıyorum Balıkesir’de bu partinin ömrünü kısaltmaya çalışanlar var. Bunu ifade etmem lazım. Çünkü ben mesuliyet sahibiyim. 2001 yılında bu yana bu partinin her kademesinde hizmet verdik. Ancak siz Edip Uğur’u yok sayarak, çizerek, görmezden gelerek hiçbir şey elde edemezsiniz” dedi.

ÖRKÇÜ GÜVEN TAZELEDİ

Daha sonra AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Mahmut Poyrazlı ve Sema Kırcı kürsüden delegelere seslendi. Milletvekillerinden sonra AK Parti Balıkesir İl Başkanı Hasan Demiraslan konuştu. AK Parti KMYK Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu söz aldı.  Daha sonra ilçe kongresinde mevcut ilçe başkanı Metin Örkçü’nün beyaz listesi ile Murat Tuna’nın pembe listesi yarıştı. 401 delegeden 362 delegenin oy kullandığı seçimlerde, genel merkezin aday olarak açıkladığı beyaz listede yarışan mevcut ilçe başkanı Metin Örkçü 239 oy alarak güven tazeledi. Pembe liste ile yarışan Murat Tuna'ya ise 123 oy çıktı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN BURHANİYE’YE 143 MİLYON 533 BİN LİRA YATIRIM

Edremit Kongresi’nin ardından AK Parti Burhaniye 6. Olağan Kongresi Reha Yurdakul Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın konuşmasının ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Burhaniye’ye yapılan çalışmalar ve projeler hakkında bilgi verdi. İlçe danışma meclisi toplantılarına davet edilmediği için hizmetleri duyurmakta sıkıntı yaşadığını belirten Uğur, Burhaniye’de 2014 seçiminde elde edilen başarının önemine dikkat çekti.  Uğur, “2014 yılındaki yerel seçimde teşkilatların başarı da payı var ama belediye başkan adayının da payı var. Belediye başkanın yüzde 3’te olsa yüzde 5’te olsa bir payı var. Belediye başkanına senin hiç payın yok demek o belediye başkanına haksızlık olur. Burhaniye’de üç yılda harcadığı miktar 129 milyon 105 bin lira. Büyükşehir Belediyesi olarak biz Burhaniye’ye 143 milyon 533 bin lira harcamışız. Burhaniye’ye neden çok önem veriyoruz çünkü orada kazandığımız bir kale var. Orada seçimi kazanmış bir başkanımız var. Bizim Burhaniye’de kaleyi muhafaza etmeliyiz. Bu işi kaybettiğimizde hiç anlamı yok. 2004 olsun 2009 seçimlerini kaybettik. Ben Belediye Başkanımız Necdet Uysal’a teşekkür ediyorum. Onu bu siyasete belediye başkanlığına ben ittim. Burhaniye’de belediye başkanlığını almak için ısrar ettik. Onun için biz Burhaniye’ye yatırım yapıyoruz. Burhaniye’nin nüfusu yazın üç dört kat artıyor. Kazanamadığımız yerleri de kazanalım diyoruz.

“HAMPACI NECDET” DERSENİZ OLMAZ!

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın parti içinde yıpratılmasına yönelik de konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, “2019 seçim var 50+1 olmadı mı kaybediyorsun. 20019 yılında önce ne var yerel yönetim seçimleri var. Biz 2019 yerel seçimlerinden güçlü çıkmamız lazım ki başkan seçimlerine güçlü gidelim. Ancak Burhaniye’ye bakıyorum; maalesef bize Burhaniye kalesini kazandıran Necdet Uysal kötü.  O zaman Burhaniye’de yerel yönetim seçimlerini riske atıyorsun. Eğer hala Necdet Uysal’a “Hampacı Necdet” derseniz olmaz. Biz muhalefete karşı birlik-beraberlik güç gösterisi yapacaktık. Muhalefetle birlikte kendi belediye başkanımıza yapılan güç gösterisi AK Parti’ye kaybettirir.  Ben Anavatan Partisi’nde milletvekiliyle 298 milletvekili vardı. Ne oldu? Şimdi tarihin tozlu raflarında. Onun için çok dikkatli olmalıyız. Türkiye çok kritik dönemden geçiyor. Ülkenin kaderiyle AK Parti’nin kaderi bir” dedi. Başkan Uğur’un konuşmasının ardından AK Parti Milletvekilleri Mahmut Poyrazlı, Kasım Bostan, Sema Kırcı, Ali Aydınlıoğlu ve İl Başkanı Hasan Demiraslan da konuştu. Konuşmaların ardından geçilen seçimde mevcut İlçe Başkanı Onur Bedir ve eski ilçe başkanlarından Feridun Soyköy’ün listeleri yarıştı. Yapılan seçim sonrasında Mevcut ilçe başkanı Bedir güven tazeledi.

  Kaynak: Gazete Ekspres
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Siyaset HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI