' AENEAS ROTASI PROJESİ ÇALIŞTAYI ' TOPLANDI..

 Tarih: 01-11-2016 16:30:43

' AENEAS ROTASI PROJESİ ÇALIŞTAYI ' HAZIRLIK TOPLANTISI

Antandros Antik Kenti kazılarının gerçekleştirdiği Balıkesir’in Edremit ilçesinde gerçekleştirilecek olan ‘Aeneas Rotası Projesi Çalıştayı’nın hazırlık toplantısı yapıldı.

“Aeneas Rotası Projesi Çalıştayı” hazırlık toplantısı, Edremit Belediyesi Hizmet Binası meclis salonunda gerçekleştirildi.

Edremit Kaymakamlığı tarafından koordine edilen toplantıya, Kaymakam Ali Sırmalı, Belediye Başkanı Kamil Saka, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Metin Tüzün, daire müdürleri, Antandros Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat ve bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti başkanları katıldı. Prof. Dr. Polat, gerçekleştirilmesi planlanan “Aeneas Rotası Projesi Çalıştayı” ile ilgili slayt gösterimi yardımıyla anlatımlar yaptı. Polat, “Bu çalıştay, bölgemizin tanıtımı açısından büyük önem arz etmektedir. Bölgemizin tarihi yapısı dünya tarihine yön gösteren niteliktedir. Bu tarihi yapıyı paylaşmamız gerekiyor” dedi.

Konuşma yapan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı da, “İlçemiz gerçekten çok büyük tarihi ve kültürel birikime sahip. Bizler hep birlikte bu değerlerimizi öne çıkarmak için çaba sarf etmekteyiz. Bu gün bunun için buradayız” diye konuştu.

Toplantı sonrasında TV100 mikrofonlarına açıklamada bulunan Antandros Derneği Başkanı Gülçin Cömert, yapılması planlanan projeler ile ilgili detaylı bilgiler verdi. Cömert, katılımcılara teşekkür etti.

Daha sonra özel açıklamalar yapan Prof. Dr. Gürcan Polat, projelerin bir kısmının hayata geçirilmek üzere olduğunu ifade ederek, “Aeneas Yolu Projesi’nin Balıkesir sınırları içinde kalan bölümünün ihalesi yapıldı. Tabelaları oluşturuluyor ve bir gün sonra tamamlanacak ve takılmaya başlanacak. Gemi projesi ile ilgili de, mecburi bir bekleme sürecine girmiştik. Seyahat sırasında Aeneas’ın uğradığı antik kentlerin günümüzdeki belediye başkanlarını bir araya getirmemiz gerekiyor. Bu buluşmayı, ülkemizin içinde bulunduğu ortam dolayısıyla ertelemiştik. Nisan ayında yapacağız bu buluşmayı. Bu proje aslında bir milat olacaktır. Bu buluşmalar ve toplantılardan çıkacak görüş ve önerilerden sonra artık bir an önce geminin yapımına başlanacak ve dünya çapında önem verilen bir çalışmaya inza atmış olacağız” dedi.

  Kaynak: ÖZEL HABER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI