ABDULLAH GÜL'DEN BEKLENEN ADAYLIK AÇKILAMASI

 Tarih: 28-04-2018 10:46:00  -   Güncelleme: 12-05-2018 16:41:02

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olası cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili konuştu. Kendisi ile ilgili olarak AK Parti'den gelen tepkilere de yanıt veren Gül "Benimle ilgil saygısızlık boyutuna ulaşan sözler söyleyen arkadaşlarıma da şunları söylemek istiyorum. Başlarını ellerine alıp şuanki konumlarını bir düşünsünler" dedi.

Saadet Partisi Temel Karamollaoğlu'nun talebi üzerine olası Cumhurbaşkanlığı adaylığı konululan Abdullah Gül yeterli mutabakat oluşmadığından aday olmayacağını açıkladı. Gül, kendisine gelen tepkilere de yanıt verdi. Abdullah Gül'ün beklenen açıklamasının tamamı şöyle: 

"Türkiye maalesef pozitif bir gündem içerisinde değil . Türkiye böyle bir durumda seçime gidiyor. Bu çerçeve içinde benim ismim de gündemde. Bir faninin ulaşabileceği tüm makamlara ulaştım. Bu yolların hepsini yürüdüm. O bakımdan ne ben ne ailem herhangi bir arzu içerisinde değiliz. Bütün beklentimiz memleketimizin huzurlu istikrarlı geleceğimizin daha aydınlık olması. Cumhurbaşkanlığı'ndan sonra aktif bir siyaset içerisinde olmayacağımı söyledim. Bilgilerimi ve tecrübelerimi kendime saklayacağım anlamına gelmez bu. Nitekim zaman zaman sayın cumhurbaşkanıyla paylaşma fırtsatım oldu. Hain darbe teşebbüsünde de üzerime düşeni yaptım. Basın hürriyeti,adaletsizliklerle ilgili düşüncelerimi paylaşmaktan da vazgeçmedim. SP Genel Başkanı Karamollaoğlu'nun ismimi zikretmesiyle başlayan hareketlilik tamamen inisiyatifim dışında gelişti. Benim bilgime ve tecrübeme, siyasette devlet ve yönetim anlayışıma güvenen kişilerin talebiyle ortaya çıkmıştır. Toplumdan da böyle bir talep geldi. Ben de çok geniş bir mutabakat olursa üzerimize düşeni yapmaktan kaçınmayacağımızı söyledim. Öncelikle hepimizin bildiği gibi dindar siyasetiyle bilinen Temel Bey'in talebi için arzularımı sunuyorum. Geniş mutabakat oluşmaması nedeniyle adaylığımla ilgili bir süreç artık söz konusu değildir. Bazılarının risk almaz demesi gibi seviyesiz eleştirilerine bir şey söylemek istemiyorum. Seçim kampanyası polemikler olduğu için bu bana uygun değil."

AK Parti'den gelen tepkiler hakkında

"AK Partili bazı arkadaşlarım hakkımda ileri geri konuşuyor. Onlara şunu söylemek istiyorum. AK Parti'nin kuruluş prensiplerini ilkelerini değerlerini hazırlayan kişlerden biri olarak ben bugün de bu erdemli programlara aynı şekilde onaylıyorum. Bu ilkeleri destekliyorum. Türkiye'nin aydınlık geleceğinin bu prensipler sayesinde olacağına inanıyorum. Kimseyle bir sıkıntım yok. Ben sadece politikalar ve gelecek vizyonu ile ilgileniyorum. Benimle ilgil saygısızlık boyutuna ulaşan sözler söyleyen arkadaşlarıma da şunları söylemek istiyorum. Başlarını ellerine alıp şuanki konumlarını bir düşünsünler."

  Kaynak: CNN TÜRK
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI