50 DEVE TÖRENLE HAVUT GİYDİ

 Tarih: 13-11-2017 11:10:39

Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yapılacak güreşlerde yarışacak develer, Edremit ilçesinde davul zurna ve dualar eşliğinde giydirildi.

 

Edremitli deveciler tarafından ilçedeki güreş arenası anında düzenlenen havut giydirme etkinliğine, Edremit, Burhaniye, Ayvalık ve Ayvacık gibi ilçelerden 50 tülü getirildi. Yüzlerce vatandaşın dua ettiği ve pilav hayrının yapıldığı etkinlikte, antrenman niteliğinde, sezon öncesi güreşler yapıldı. Edremitli deveci Hüseyin Midilli yaptığı açıklamada Havut giydirme hayrının her sene geleneksel olarak yapıldığını belirtti. Midilli, “Havut giydirme etkinliğinde önce bir kurban kesilir. Devenin üzerinde semer şeklinde duran nesneye havut diyoruz. Havut giydirildikten sonra bunun bir hayrı oluyor. Bir araya gelinip toplanılır ve yazın deveye kimin ne kadar, nasıl baktığı gözlenir. 2017- 2018 deve güreşi sezonu için hazırlıklarımızın bu son aşaması. Havut giydirme ile bu hazırlık tamamlanmış olur. Bundan sonra yapılacak güreşlere hazırız” dedi.

Havut hayrına yakın il ve ilçelerden yaklaşık 100 devecinin 50 deve ile katıldığını ifade eden Midilli, “Birbirimizin havut hayırlarına gideriz. Dün Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine, Kalkım beldesine gittik. Bugün Çanakkale'nin Ezine ilçesinde de havut hayrı var. develerin güreşlere katılabilmesi için karınlarındaki şişliği çekmesi lazım. Kendini çekecek. Ondan sonra develer kış boyunca bir şey yiyip içmezler. Karnını çekti mi deve kızar, kızdıktan sonra 3- 4 ay boyunca Mart ayının sonuna kadar devam eder ve her hafta sonu bir yerde yapılan güreşlere katılırlar” ifadelerini kullandı. Midilli, Edremit Körfezi'nde 2017-2017 deve güreşi sezonunun 4 Aralık'ta Burhaniye'nin Pelitköy mahallesindeki güreşlerle başlayacağını söyledi.

Edremitli bir başka deve sahibi Murat Atik te, deve sevgisinin anlatılamayıp yaşanabilecek bir duygu olduğunu kaydederek şöyle konuştu, “Develerin sevgisi bambaşka. Hani bir insan evladının nasıl üzerine titrer biz de develerimin üzerine bu şekilde titriyoruz. Sezon yaklaştığı zaman havutlarının koyuyoruz. Ondan sonra hayırlarını yapıyoruz. Ardından antrenman güreşleri yapılır. Ondan sonra yavaş yavaş sezonumuz başlamış oluyor. Sezon başladığı zaman develerimiz dengi dengine eşleştirilir ve güreştirilir.”

 

Havut giydirme töreni sonunda etkinliğe katılan bazı geveler antrenman niteliğinde eşleştirilerek güreştirildi.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI