2. TURA KALACAK MI?

 Tarih: 23-06-2018 08:38:50

TÜM NEFESLER TUTULDU

Devlet Bahçeli’nin erken seçim çıkışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Haziran tarihini açıklamasının üzerinden 2 aydan biraz fazla süre geçti. Türkiye, kendini bir anda gece gündüz devam eden bir seçim atmosferinin içinde buldu.

2. TURA KALACAK MI?

Yeni sistemdeki % 50+1 çıtası, yarışı kıran kırana bir hale getirdi. Seçime saatler kalmasına rağmen kamuoyuna sızan anketlerin birbirinden hayli farklı olması dikkat çekici. Kimse seçimin ilk turda bitip bitmeyeceğini kestiremiyor. 

İttifaklar yarışacak

Seçim sonuçlarına göre Türkiye’yi çok bilinmeyenli bir denklem bekliyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk turda sonuçlanacak mı? Yoksa 8 Temmuz’da tekrar sandığa mı gideceğiz? Öte yandan parlamentoda kanun çıkartma çoğunluğu olan 301 milletvekilini Cumhur İttifakı mı elde edecek? Yoksa muhalefet bloğu mu?..

 

Yeni sistemle birlikte ilk kez siyasi partiler ittifak yaparak seçime gireceği seçimde Balıkesir’de milletvekilleri ve cumhurbaşkanı adayları için tercihini yapacak. Oy verme işlemi tüm yurtta olduğu gibi Balıkesir’de de 08.00’de başlayacak ve akşam 17.00’de son bulacak. Oy kullanma saatinin son bulduğu 17.00’de seçim merkezlerinde oy vermek için sırada olan seçmen sandık başkanı tarafından sayıları sayılacak sonrasında oylarını kullanabilecek.

NEREDE OY KULLANACAĞINIZI ÖĞRENİN!

Seçmen, nerede oy kullanacağını gösteren seçmen kağıdındaki sandık numarasında oyunu kullanabilecek. Oy kullanmak için seçmen kağıdının getirilmesinin zorunlu olmayacak.  Seçmen kağıdı bulunmayanların ise YSK’nın resmi internet sitesinde nerede ve hangi sandıkta oy kullanabileceklerini öğrenecek.

TC KİMLİK NOLU RESMİ BELGELERLE OY KULLANILACAK

Oy kullanacak seçmenin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan resimli, kimliği ortaya koyan kimlik, pasaport, ehliyet vb. gibi belgelerle oy kullanabilecek. Sandık kurulu görevlisi, seçmenin kimliğini kontrol ederek, oy pusulasını, zarf ve mührü teslim edecek.   Oy kullanırken cep telefonu, fotoğraf makinesi ve kamerayla görüntü kaydetmek yasak. Görüntü kaydeden cihazlarla oy verme kabinine sandık görevlileri tarafından müsaade edilmeyecek.

Seçmen, birleşik oy pusulasına basılacak mührün tercih edilen alanın dışına taşırmaması gerekiyor.  Birleşik oy pusulasında tercih edilen alana “EVET” veya “TERCİH” mührü basılacak. İttifak alanı içerisinde mührün sadece bir siyasi partinin alanına basılması durumunda, oy pusulası geçerli sayılacak ve oy, basılan partinin oyu olarak kabul edilecek. Başka bir siyasi parti veya ittifak alanı dışına taşırmadan, siyasi parti ittifak alanına birden fazla mühür basılması halinde oy pusulası yine geçersiz kılınmayacak ve bu oy ittifakın oyu sayılacak. Oy pusulasına, “TERCİH” veya “EVET” dışında bir işaret konulması veya bir yerine imza atılması halinde oy geçersiz sayılacak.

İKİ PUSULA TEK ZARFA ATILACAK

İlk defa cumhurbaşkanını ve milletvekillerini bir arada seçecek seçmen, yaptığı iki tercihi tek bir zarfa koyarak sandığa atacak. Zarfa birleşik oy pusulasından başka bir şey konulmayacak. Seçmene hata veya başka bir nedenden ötürü ikinci bir oy pusulası verilmeyecek. Oy kullandıktan sonra seçmen listesindeki isminizin karşısına oy kullandığınıza dair imza atılacak.

ÖNCE CUMHURBAŞKANLIĞI OYLARI SAYILACAK

Oy verme işlemlerinin tamamlanmasından sonra sandık, oy verme yerindekilerin huzurunda başkan tarafından açılacak.Oy sayma işlemi esnasında ilk önce Cumhurbaşkanı seçimine ait oy pusulaları sayılacak.

 

  Kaynak: Gazete Ekspres
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI