15 TEMMUZ'U AYDINLATAN GAZETECİLER BALIKESİR'DE

 Tarih: 20-07-2017 13:33:45

15 TEMMUZ'U AYDINLATAN GAZETECİLER BALIKESİR'E GELECEK15 Temmuz destanını anbean görüntüye alarak karanlık geceyi aydınlatan gazeteciler, kalkışma gecesinde yaşadıklarını Balıkesirlilerle paylaşacak. 

 


Türk basınında sansürün kaldırılışının 109. yılı ve 24 Temmuz Basın Bayramı - Gazeteciler Günü Balıkesir'de Gazeteciler Cemiyeti, Karesi Kent Konseyi ve Basın İlan Kurumu işbirliğiyle düzenlenen bir dizi faaliyetle kutlanacak. 15 Temmuz destanın yazılmasında gazetecilerin üstlendiği misyonun ele alınacağı programda, özgür ve bağımsız gazeteciliğin önemine vurgu yapılarak habercilerin çalışma koşullarına dikkat çekilecek.
Karesi AVM toplantı salonundaki program 24 Temmuz Pazartesi günü saat 20.00'de başlayacak. Kalkışma gecesi olayların en yoğun yaşandığı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Genelkurmay Başkanlığı ve TRT önündeki çatışma ve direnişi, ölümü göze alarak anbean ekranlara ve gazetelere aktaran haberciler Balıkesirlilerle buluşacak. Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkan Yardımcısı ve Habertürk Tv editörü Ümit Yalman, A Haber ve ATV Haber Koordinatörü Fatih Atik, Milat Gazetesi yazarı Sadullah Özcan, Fox Tv muhabiri Gülşah İnce Birsen, CNN Türk Haber kamaremanı Ahmet Akpolat o sıcak gecede neler görüp hissettiklerini anlatacak. O gecenin canlı tanıkları olan isimler söyleşi sonrası, kendilerinin de aralarında bulunduğu 110 habercinin kaleminden yazılan "Kalkışma" kitabını imzalayacak.

 


Balıkesir ve ilçelerinde yayımlanan gazetelerin de 15 Temmuz manşetlerini sergileneceği etkinlikte ayrıca FETÖ'nün darbe girişimi sırasında ve sonrasında Anadolu Ajansı (AA) ve İhlas Haber Ajansı (İHA) foto muhabirleri tarafından çekilen fotoğraflardan oluşan "Milli İradenin Destanı Sergisi" açılacak.

 


Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, "24 Temmuz 1908 bir anlamda gerçek gazeteciliğin patlama yaptığı gündü. Türk basını, 15 Temmuz gecesi demokrasimize sahip çıkarak kaybettiği güveni, itibarı geri kazandı. Basının demokrasinin olmazsa olmazlarından biri olduğunun tescilidir o gece. Medyamız her bir çalışanıyla 109 yıl sonra yeni bir gazetecilik patlaması yapmıştır. Gazeteciler Günümüzün bu yılki temasını bu yüzden 15 Temmuz olarak belirleyerek dikkatleri son 100 yılın destanına, gazeteciliğin önemine ve meslektaşlarımızın çalışma şartlarına dikkat çekmek istedik" dedi.

 

  Kaynak: İHA
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI